Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. NASA, insan mürettebatlı ikinci bir aya iniş yapmak için Blue Origin’i seçti

NASA, insan mürettebatlı ikinci bir aya iniş yapmak için Blue Origin’i seçti

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Ajansın Cuma günü yaptığı duyuruya göre NASA, Ay’a yapılacak Artemis görevi için aya iniş yapmak üzere Jeff Bezos’un Blue Origin’i seçti. Bir basın açıklamasına göre, 3,4 milyar dolarlık sözleşmenin bir parçası olarak, Artemis V görevi için 2029’da gerçekleşecek insan mürettebatlı bir demodan önce mürettebatsız bir “gösteri görevi” olacak.

Şu anda, Artemis V misyonunun planı, dört astronotun ilk önce NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketi ve Orion uzay aracı üzerindeki Gateway uzay istasyonuna uçmasıdır. NASA, daha sonra iki astronotun “Ay’ın Güney Kutbu bölgesine yaklaşık bir haftalık bir yolculuk” için Blue Origin’in Blue Moon iniş aracıyla Ay’a gideceğini söyledi.

“NASA’nın Artemis programına başka bir insan iniş sistemi ortağı eklemek, rekabeti artıracak, vergi mükelleflerinin maliyetlerini azaltacak, düzenli bir aya iniş ritmini destekleyecek, ay ekonomisine daha fazla yatırım yapacak ve NASA’nın geleceğe hazırlanırken Ay üzerindeki ve etrafındaki hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır. NASA, “Mars’a astronot misyonları” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir