Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kooperatifler Kanunu ve Diğer Kanunlarda Yapılan Değişiklikler Neleri İçeriyor?

Kooperatifler Kanunu ve Diğer Kanunlarda Yapılan Değişiklikler Neleri İçeriyor?

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kooperatif Bilgi Sistemi’ne Yönelik Değişiklikler

Kooperatifler Kanunu’nda yapılan değişiklikle, kooperatif ve üst kuruluşları yönetim kurulu üyelerinin KOOPBİS’e belirli bilgileri aktarması için süre uzatıldı. Yönetim kurulu üyeleri ve memurları, belirli süreçlerin tamamlanamaması durumunda KOOPBİS yükümlülüğünden muaf tutulacak.

Anayasa Mahkemesi Kararına Uyum Sağlanıyor

Yapılan değişiklikle, Anayasa Mahkemesi kararına uygun olarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’da düzenlemeler yapıldı. Rekabet Kurulu’nun soruşturma süreçleri hızlandırılarak taraflara daha etkin savunma imkanı sunulacak.

Ürün İhtisas Borsalarında Yapılan Değişiklikler

Ürün ihtisas borsalarında yapılan değişikliklerle, ürün senetleri ve alivre sözleşmelerin alım satımıyla ilgili usul ve esaslar belirlendi. Ticaret Bakanlığı yönetmeliği ile ürün ihtisas borsalarında gerçekleştirilen işlemlerin düzenlenmesi sağlanacak.

Lisanslı Depoculukta Ceza Yaptırımlarında Artış

Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanunu’nda yapılan değişiklikle, lisanslı depo işletmelerine getirilen cezai yaptırımlar artırıldı. Yapılan ihlaller sonucunda uygulanacak idari para cezaları ve ihlal durumları belirlendi.

Kapalı Pazar Yerlerinde Tahsis Usulüne Değişiklik

Sebze ve meyve ticaretinin düzenlenmesi hakkında kanunda yapılan değişiklikle, kapalı pazar yerlerinde satış yerlerinin tahsis usulüyle kullandırılması sağlanacak. Pazarcıların maliyetlerinin azaltılması ve ticaretin düzenlenmesi hedefleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir