Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. İstanbul’da Kırmızı Et Fiyatlarındaki Artış Vatandaşları Zorluyor

İstanbul’da Kırmızı Et Fiyatlarındaki Artış Vatandaşları Zorluyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Et Fiyatlarındaki Zamlarla Market ve Kasaplarda Fiyatlar Değişti

İstanbul’da kırmızı et fiyatlarına yapılan son zamlar, market ve kasaplardaki fiyatları da etkiledi. Et ve Süt Kurumu’nun belirlediği fiyatlar da dikkate alındığında kentte kırmızı etin 3 farklı tarife göre fiyatlandırıldığı görüldü.

Kırmızı Ette 3 Ayrı Fiyat Tarifesi

Et ve Süt Kurumu’nda 230 liraya satılan kıyma kilosu, bazı marketlerde 412 liraya, kasaplarda ise 600 liraya kadar yükseldi. Et çeşitlerinde fiyat tarifelerinin kurumda, marketlerde ve kasaplarda farklı olduğu belirtilirken, fiyatların semte göre değişkenlik gösterdiği görüldü. Örneğin, Beylikdüzü’nde kıyma kilosu 540 liradan satılırken, Başakşehir’de fiyatlar 600 liraya kadar çıktı. Aynı kıyma Et ve Süt Kurumu’nda 229 liraya satılıyor.

Vatandaşlar Uygun Fiyat İçin Et ve Süt Kurumu Önünde Kuyruk Oluşturuyor

Artan et fiyatlarıyla birlikte vatandaşlar, fiyatların daha uygun olduğu Et ve Süt Kurumu önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Fiyatlardan şikayetçi olan vatandaşlar, marketlerde ve kasaplarda fiyatların yüksek olmasından yakındılar.

Fiyatlardaki Artışın Sebepleri ve Semtler Arası Fiyat Farkları

Kasaplar, semtler arasındaki fiyat farklarını bölgedeki kira bedellerine bağlarken, marketlerle kasapların aynı kefeye konulmaması gerektiğini belirtiyor. Farklı semtlerdeki kira oranları ve çalışan maaşları gibi faktörlerin fiyatlara yansıdığı ifade ediliyor.

Fiyatlardaki Artış ve Spekülasyon İddiaları

Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkârları Federasyonu Bölge Başkanvekili Veysel Günal, et fiyatlarındaki artışın ard arda gelen zamlarla gerçekleştiğini ve bazı firmaların spekülasyon yaptığını belirtti. Günal, özellikle kuzu etinde büyük bir zam yaşandığını ve bazı firmaların fiyatlar üzerinden spekülasyon yaptığını dile getirdi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir