Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. IMF, G20 Toplantısı Öncesi Küresel Ekonomiye İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

IMF, G20 Toplantısı Öncesi Küresel Ekonomiye İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

IMF’nin G20 Gözlem Notu Raporu Yayımlandı

Uluslararası Para Fonu (IMF), 28-29 Şubat tarihlerinde Brezilya’nın Sao Paulo kentinde gerçekleşecek G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı öncesi “G20 Gözlem Notu” raporunu yayımladı. Raporda, küresel ekonominin “yumuşak iniş” sürecinde olduğu belirtilirken aktivite ve büyüme beklentilerinin hala zayıf kaldığı vurgulandı.

İklim Kırılganlıkları ve Büyüme Beklentileri

Raporda, para politikasında 2024’te bir miktar gevşeme beklenirken orta vadeli büyüme beklentilerinin zayıf kaldığına dikkat çekildi. İklim kırılganlıkları, yaşlanma, jeoekonomik ayrışma gibi faktörlerin zorlukları yansıttığı ve küresel büyümeyi olumsuz etkilediği belirtildi.

G-20 Politika Yapıcılarına Çağrı

IMF raporunda, G-20 politika yapıcılarının iklim değişikliğiyle mücadele ve Afrika’nın büyüme potansiyelini artırma çabalarını hızlandırmaları gerektiği vurgulandı. Ayrıca, çarpık ticaret politikalarından kaçınılması ve uluslararası para sisteminin güçlendirilmesi için işbirliğinin önemine dikkat çekildi.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’dan Yapay Zeka Vurgusu

IMF Başkanı Kristalina Georgieva da raporla ilgili olarak kaleme aldığı blog yazısında yapay zeka gibi trendlerin üretkenliği artırma ve büyümeyi destekleme potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Georgieva, gelecekte jeoekonomik ayrışmayı yönetmek, ticareti canlandırmak ve yapay zekanın potansiyelinden faydalanmak için küresel işbirliğinin önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir