Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hisse Senetleri ile Alım Satım Nasıl Yaparım

Hisse Senetleri ile Alım Satım Nasıl Yaparım

admin admin - - 7 dk okuma süresi
0

Şirket ortaklarının o şirkette sahip oldukları ortaklık paylarını temsil eden kıymetli evraklara hisse senedi denilmektedir. Bugün yatırımcılar için çok popüler bir yatırım aracı olan hisse senetleri özellikle uzun vadede yüksek bir getiri potansiyeli sunmaktadır. Bu finansal enstrüman sayesinde hisse senedi sahipleri şirketin karından pay alma, yönetimde söz sahibi olma ve oy kullanma gibi önemli haklar elde etmektedir. Sağlamış olduğu bu karlı ve avantajlı durumlar nedeniyle yatırımcılar hisse senedi alım satım konusunda bilgi sahibi olmak için araştırma yapmaktadır.

Peki, hisse senetleri ile alım satım nasıl yapılır? Ssiizlerde borsada yatırım yapmak istiyorsanız ve bu yatırım için finansal araç olarak hisse senetlerini tercih ediyorsanız bu alanda nasıl al-sat yapabileceğiniz konusunda bazı detaylar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İşte detaylar;

Yatırım Hesabı Açın

Hisse senedi işlemleri yapabilmeniz için öncelikli olarak bir yatırım hesabına sahip olmalısınız. Yatırım hesabı açabilmeniz için bir banka veya bir aracı kurumdan hizmet almalısınız. Çünkü borsa işlemlerinde alım ve satım işlemleri sadece SPK tarafından lisanslandırılmış olan aracı kurumlar ya da bankalar vasıtası ile gerçekleştirilmektedir. Bir şirkete ait hisse senedi alım ve satımı için tek yetkili kurumlar banka ve aracı kurumlardır. Piyasadan hisse senedi alım ve satımı yapılamamaktadır.

Sırada hisse senedi yatırımlarınızı yönetebilmek için ilk ihtiyacınız olan yatırım hesabı nasıl açılır sorusu yer alacaktır. Bankalarda bir yatırım hesabı oluşturmak için aktif olarak çalıştığınız banka şubelerine uğrayarak müşteri danışmanlarının sizin yönlendirmesi sonucunda hızlı ve pratik bir şekilde hesap açılış işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Eğer SPK lisanslı bir aracı kurumda yatırım hesabı oluşturmak istiyorsanız bunun için öncelikli olarak kapsamlı bir araştırma yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü her bir aracı kurum kendi bünyesinde farklı bir komisyon ve ücretlendirme işlemi uygulamaktadır. Gerekli analizleri yaptıktan sonra hangi aracı kurum ile çalışmak istediğinizi belirlediyseniz yine bu aracı kurumda görev alan müşteri danışmanları yatırımcıyı hesap açılım işlemleri için yönlendirecektir. Bu süreçte yatırımcılardan kimlik vb. önemli evrak ve bilgiler talep edilecektir. Doğru bilgi ve eksiksiz evrak teslimi sonucunda yatırım hesaplarınız aktif hale gelecektir.

Hisse Senedi Alım İşlemleri

Yatırım yapmak istediğiniz aracı kurumu belirledikten ve burada bir yatırım hesabı oluşturduktan sonra artık hisse senedi alım işlemlerinize başlayabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak hisse senedi yatırımı için ne kadar bir bütçe ayırabileceğinizi belirlemelisiniz. Yatırım için belirlemiş olduğunuz miktarı banka hesaplarınızdan aracı kurumda bulunan yatırım hesabınıza aktarmalısınız.

Artık aracı kurum yatırım hesabınızda bir bakiye oluştuktan sonra sırada hisse senedi seçimi yer alacaktır. Hangi şirketin hisselerine yatırım yapmak istediğinizin seçimi tamamen yatırımcıya bağlıdır. Gerekli analizler ve araştırmaların ardından şirket belirlemesi yaptıysanız yatırım hesabınızda bulunan para ile hisse senedi alım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hisse Senedi Satım İşlemleri

Hisse senedi satım işlemlerini aracı kurumda bulunan yatırım hesabınız üzerinden yönetebilirsiniz. Belirli bir miktar yatırarak satın almış olduğunuz hisseleri istediğiniz zaman diliminde satabilirsiniz. Dilerseniz satın almış olduğunuz hisselerin tamamını satabileceğiniz gibi, kısmi oranda bir hisse satışı da gerçekleştirebilirsiniz. Hisse senedi satım işlemlerini ne zaman ve ne miktarda gerçekleştireceğiniz yatırım politikalarına bağlı olarak değişecektir.

Borsa Hisse Alım Satım İşlemleri

Borsa hisse alım satım işlemleri iş birliği içerisinde olduğunuz aracı kurumu yatırımcılara sunmuş olduğu hizmet kalitesine ve hizmet çeşitliliğine bağlı olarak hızlı ve pratik bir şekilde seyretmektedir. Son dönemlerde borsa hisse alım satım işlemleri çoğunlukla online işlem platformları üzerinden yürütülmektedir. Borsanın belirlemiş olduğu işlem saatleri bulunmakta ve bu işlem saatleri içerisinde yatırım yaptığınız aracı kurum veya bankaya ait olan online işlem platformları aracılığıyla alım satım işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Borsa hisse alım satım işlemlerinde süreci kolaylaştırmak ve anlık fiyat parametrelerini takip etmek gerekir. Yatırımcılar adına bu takibi gerçekleştiren bazı önemli emir uygulamaları bulunmaktadır. Hisse alım satım işlemleri için uygulayabileceğiniz emirler şöyle sıralanmaktadır;

Piyasa Emri

Piyasa emri anlık olarak alım satım yapabilmenizi sağlayan bir emir türüdür. Piyasa emri adından da anlaşabileceği gibi o an mevcut olan piyasa alım ve satım fiyatları üzerinden işlem yapmanızı sağlayacaktır.

Limit Emri

Limit emri belirli bir fiyattan alım ve satım yapmanızı sağlayan bir emir türüdür. Satın almış olduğunuz hisse senetleri için kar ve zarar konusunda bir limit belirlediyseniz bu limitleri limit emri olarak giriş yapabilirsiniz. Fiyat parametrelerini takip etmeseniz bile hisse senedi fiyatları belirlemiş olduğunuz limitlere ulaştığında alım ve satım işlemleri otomatik olarak gerçekleşmektedir.

Stop Loss Emri

Stop Loss emri hisse senedi yatırımlarımızda zararınızı sınırlandırmak için geliştirilmiş bir emir türüdür. Hisse senedi fiyatları için maksimum zarar değerini belirlediğinizde bu değerler için stop loss emri verebilirsiniz. Hisse senedi fiyatı belirli bir fiyatın altına düştüğünde vermiş olduğunuz emir doğrultusunda hisse senedinin otomatik olarak satılması sağlanacaktır.

Kar Al Emri

Kar al emri hisse senedi fiyatları belirli bir karlılığa ulaştığında sen neden otomatik olarak satılmasını sağlayan bir emir türüdür.

 

 

 

İlgili Yazılar