Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Hazine ve Maliye Bakanlığı 377 kişinin mal varlığını dondurdu

Hazine ve Maliye Bakanlığı 377 kişinin mal varlığını dondurdu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı kararına göre;  6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun gerekçe gösterilerek Gülen cemaati ile ilişkilendirilen 205 kişi ile birlikte toplam 377 kişinin Türkiye’deki  malvarlığı donduruldu. 

Malvarlığı dondurulan 86 kişi IŞİD, 77 kişi PKK, 9 kişi de DHKP-C ile ilişkilendirildi.

İŞ İNSANLARI, GAZETECİLER… ÖLMÜŞ KİŞİLER!

Gülen cemaati başlığı altında mal varlığı dondurulanlar arasında, Fethullah Gülen, Hamdi Akın İpek, Erkem Dumanlı ve Hidayet Karaca gibi isimler yer listelendi.

Malvarlığı dondurulanlar arasında 2016 yılında hayatını kaybeden aydın Cemal Uşak ile 2020 yılında Mısır’da hayatını kaybeden Ali Bayram’ın bulunması dikkati çekti.

25 Ağustos 2016’da tedavi için bulunduğu yurt dışında vefat eden Uşak, 1953 yılında Bursa’da dünyaya geldi. İstanbul Yüksek İslam Enstitü’nden 1977 yılında mezun oldu. Öğrencilik yıllarında amatör olarak gazetecilik yaptı.

Mezun olduktan sonra profesyonel olarak başladığı basın-yayın dünyasında; sanat muhabirliğinden editörlüğe, köşe yazarlığından yöneticiliğe değişik sahalarda görev aldı.

1979-1980 seneleri arasında TRT Genel Müdürlük Danışmanı olarak çalıştı.

Cemal Uşak’ın; Köprü, Zafer Dergileri, Yeni Asya, Yeni Nesil ve Zaman gazetesinde yazıları yayınlandı. 1995 yılına kadar Moral FM radyosunda yönetici ve programcı olarak çalıştı.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı olarak da görev yapan Uşak, vakfın Kültürlerarası Diyalog Platformu Genel Sekreterliğini yürütmüştü.

Cemal Uşak, 3 Nisan 2013 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükûmeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik “Akil İnsanlar” listesine İç Anadolu Bölgesi’nden girmişti.

LÜTFİ ELVAN VE SÜLEYMAN SOYLU İMZASI

Resmi Gazete’de yayınlanan Hazine ve Maliye Bakanlığı kararının altında, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzası bulunuyor.

LİSTE

Malvarlığı dondurulan kişilerin listesine ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir