Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Magazin
  4. »
  5. Cannes Film Festivali İşçileri Grev Kararı Aldı

Cannes Film Festivali İşçileri Grev Kararı Aldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Cannes Film Festivali Çalışanları Ücret ve Çalışma Koşulları İçin Grev Kararı Aldı

Dünyanın en prestijli film festivallerinden Cannes’da çalışanlar, etkinliğin açılışına bir hafta kala grev çağrısında bulundu. Sous les Ecrans la Deche (“Ekranların Arkasındaki Yoksulluk”) adlı kolektifin üyeleri, uzun süredir yanıtsız kaldıklarını belirttikleri ücret ve çalışma koşulları konusunda dikkat çekmek istediklerini açıkladı.

Grev Risksiz Ama Aksamalara Neden Olabilir

Grev çağrısında bulunan sözcü, AFP’ye yaptığı açıklamada, grevin festivalin açılışını riske atmayacağını ancak devam ederken aksamalar olabileceğini belirtti. Yaklaşık 100 işçiyi temsil ettiklerini söyleyen grup arasında projeksiyoncular, programcılar, basın temsilcileri ve bilet satıcıları bulunuyor.

Çalışma Koşullarının Tehlike Arz Ettiği Belirtiliyor

Fransa’nın kültür sektöründe kısa dönemli sözleşmelerle çalışan bu kişiler, serbest çalışan sanatçı ve teknisyenlere yönelik olan işsizlik sigortası kapsamına girmiyor. Bu durum çoğu işçinin çalışmayı bırakmak zorunda kalabileceği ve bu durumun etkinlikleri tehlikeye atabileceği endişesini yaratıyor.

Cannes Film Festivali Hakkında

Fransa’nın Cote d’Azur bölgesinde 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan festival, her yıl yaklaşık 40 bin kişiyi çekiyor. Festivale, Francis Ford Coppola, Georges Lucas ve Meryl Streep gibi önemli isimlerin katılması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir