Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Elon Musk’ın Şirketlerinde Cinsiyet Ayrımcılığı ve Taciz Skandalları

Elon Musk’ın Şirketlerinde Cinsiyet Ayrımcılığı ve Taciz Skandalları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Elon Musk’ın Yöneticilik Anlayışı Eleştirilerin Odağında

Elon Musk, Tesla, SpaceX ve eski adı Twitter olan X’in sahibi olarak sık sık sert bir şekilde eleştiriliyor. Milyarder iş insanı, çalışanlarından fazla mesai yapmalarını ve ofiste kalmalarını talep ettiği, şirketlerinde cinsiyet ayrımcılığı yapıldığı iddialarıyla gündemde yer almıştı.

SpaceX’te Taciz ve Kürtaja Zorlama Skandalı

Bu kez SpaceX’te yaşanan skandal bir olay gündemi sarsıyor. Bir SpaceX çalışanı, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle şirkete karşı dava açtı. Eski çalışan, yöneticisinin kendisine ilişki yaşaması için baskı yaptığını, hamile kaldığını ve kürtaj için para teklif edildiğini iddia etti.

Üretim koordinatörü Michelle Dopak, Los Angeles Bölge Yüksek Mahkemesi’nde açılan davada yöneticisinin kendisine cinsel ilişkiye zorladığını, hamile kaldığında kürtaj olması için 100 bin dolar teklif edildiğini iddia etti.

Kadın Çalışanlar Daha Az Ücret Alıyor

Dopak, şirketin kendisine adil tazminat ödemediğini, yöneticilerin benzer işlerde çalışan erkeklerden daha az ücret ödediğini, kadınların şikayetlerini görmezden geldiğini ve sağlık sorunları nedeniyle izin aldıktan sonra işe erken dönmesi için baskı yaptıklarını iddia etti.

Ayrıca COO Gwynn Shotwell de dahil olmak üzere SpaceX’in üst düzey yöneticileri cinsiyete dayalı ayrımcılık iddialarıyla suçlanıyor. Dopak, şirketin kadın çalışanlarına ve azınlık gruplara düşük maaş verdiği iddialarının yanı sıra mültecilere karşı ayrımcılık yaptığı iddialarını da ortaya attı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir