Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya Ekonomileri İçin Büyüme Tahminlerini Açıkladı

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya Ekonomileri İçin Büyüme Tahminlerini Açıkladı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Bölgedeki Ekonomik Görünüm ve Tahminler

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunda, küresel ekonomideki zayıflama, sıkı para politikaları, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin büyüme görünümünü olumsuz etkilediğini belirtti.

Büyüme Beklentileri

Rapora göre, Avrupa ve Orta Asya ekonomisi geçen yıl %3,3 büyürken, bu yıl %2,8 büyümesi bekleniyor. Gelecek yıl ise büyümenin %2,7 olması tahmin ediliyor.

Yaşam Maliyeti Krizi ve Etkileri

Raporda, yaşam maliyeti krizinin bölgedeki büyümeyi olumsuz etkilemeye devam ettiği vurgulandı. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’daki savaş, salgınlar ve yaşam maliyetindeki artışların bölgenin toparlanmasını geciktirebileceği belirtildi.

Türkiye Ekonomisi Tahminleri

Raporda, Türkiye ekonomisinin bu yıl %3, gelecek yıl ise %3,6 büyümesinin beklendiği ifade edildi. Ocak tahminlerine göre ise bu yıl %3,1 büyüme bekleniyordu.

Enflasyon ve Cari Denge

Dünya Bankası raporunda, sıkı para politikası ile enflasyonun mayısta zirve yapmasının ardından gerilemesi ve net ihracatın katkısıyla cari dengenin iyileşmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Raporda, Türkiye’de makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlayabileceği ve ekonomik yönetimin itibarının artmasının yatırımları artırarak ekonomik istikrara katkı sağlayabileceği ifade edildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir