Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na Katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’na Katıldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Anlaşmalar İmzalandı ve İşbirliği Artırıldı

Altıncı Toplantı Sonrası 17 Maddelik İşbirliği Anlaşması Yapıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin (YDSK) Altıncı Toplantısı’na katıldı. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban başkanlığındaki Konsey, 17 maddelik işbirliği anlaşmalarını imzaladı.

Çeşitli Bakanlıklar Arasında İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Anlaşmalar sırasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve diğer yetkililer hazır bulundu. İmzalar arasında Türkiye Cumhuriyeti ile Macaristan arasındaki Stratejik Ortaklığın Geliştirilmiş Stratejik Ortaklık Düzeyine Yükseltilmesi Hakkında Ortak Siyasi Bildiri, Sosyal Hizmetler Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Mezun Politikaları ve Burs Programları Konusunda İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, 2025 Ortak Bilim ve İnovasyon Yılı İşbirliğine Niyet Beyanı gibi önemli anlaşmalar bulunuyor.

İçişleri Bakanlıkları Arasında Ortak İşbirliği Mekanizması Oluşturuldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Orban’ın huzurunda gerçekleşen imza töreni sonrasında, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ile Macaristan İçişleri Bakanlığı arasında Ortak İşbirliği Mekanizmasının Kurulmasına Dair Niyet Beyanı imzalandı.

Diğer İşbirliği Anlaşmalarının İmzaları Atıldı

Çeşitli şirketler ve kurumlar arasında da işbirliği anlaşmaları imzalandı. Bunlar arasında Nurol Holding ile Raba ve N7 arasında işbirliği mutabakat zaptı, BOTAŞ ile MVM arasında işbirliği mutabakat zaptı, Gülermak ile V-HID arasında mutabakat zaptı ve daha birçok anlaşma yer alıyor.

Kültürel ve Eğitim Alanında İşbirliği Protokolleri İmzalandı

Türkoloji alanında işbirliği protokolü, görsel işitsel politika ve hükümet iletişimi alanlarında işbirliği mutabakat zaptı, sivil acil durumlar alanında işbirliği anlaşması ve diğer kültürel ve eğitim alanlarında işbirliği protokolleri de imzalandı.

Bu işbirliği anlaşmaları ve protokoller, Türkiye ile Macaristan arasındaki ilişkileri güçlendirmeyi ve işbirliğini daha da ilerletmeyi hedeflemektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir