Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Anne Karnında Florüre Maruz Kalmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Anne Karnında Florüre Maruz Kalmanın Çocuklar Üzerindeki Etkisi Araştırıldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Yüksek Florür Maruziyeti ve Çocuklardaki Semptomlar

Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmaya göre, anne karnında yüksek seviyelerde florüre maruz kalan çocukların daha sonra öfke nöbetleri, baş ağrıları, karın ağrıları, kaygı ve otizmle bağlantılı semptomlar yaşama olasılıkları daha yüksek çıktı.

Nedensel Bağlantı Kurulamadı

ABD merkezli Güney Kaliforniya Üniversitesi Keck Tıp Fakültesi’nde klinik popülasyon ve halk sağlığı bilimleri doçenti olan araştırma yazarı Tracy Bastain, hamilelik sırasında florüre maruz kalmak ile çocukların nörodavranış sorunları yaşama arasında ilişki olduğunu belirtse de, daha fazla çalışma gerektiğine vurgu yaptı.

Florür ve Davranış Sorunları

Araştırmacılar, üçüncü üç aylık dönemindeki 229 hamile anneden toplanan idrar örneklerinden florür maruziyetini hesapladılar. Yapılan çalışmada, anneleri daha yüksek düzeyde florür alan çocukların içselleştirilmiş davranış sorunları gösterme olasılığının %83 daha fazla olduğu belirlendi.

Florür ve Sağlık Politikaları

Hükümetler diş çürümelerini önlemek için içme sularına florür eklemeye devam ederken, florür karşıtları bu uygulamayı eleştirmeye devam ediyor. Florürün diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinse de, yüksek maruziyetin çocuklardaki nörodavranış sorunları üzerindeki etkisi hala tartışma konusu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir