Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Codemasters EA’ya satılacak

Codemasters EA’ya satılacak

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Son dönemde oyun sektöründe dönen paraların miktarı önemli ölçüde arttı. Aslında bu durumun temel nedeni pek çok dev ismin oyun sektörüne girmek istemesiyle patlak verdi. 2013 yılında satışa çıkan GTA 5 sadece 3 gün içerisinde 1 milyar dolarlık gelir elde edince, film endüstrisindeki pek çok devin yönü oyun pazarına çevrildi.

O dönemden sonra oyun sektöründeki irili ufaklı pek çok stüdyo, küresel pazarın dev isimleri tarafından satın alınmaya başladı.

Küresel pazardaki devlerin oyun sektörüne dahil olmasıyla birlikte EA, Ubisoft, Take Two gibi isimler güçlerini arttırmak adına yeni stüdyoları bünyelerine katmaya başladılar. Bu hamlelerden sonuncusu geçtiğimiz gün EA tarafından geldi.

Electronic Arts ya da sektörde bilinen ismiyle EA, lisanslı F1 oyunlarıyla bilinen Codemasters’ı satın almak için düğmeye bastı. Aslında EA’nin Codemasters’la ilgilendiği uzun bir süredir yazılıp çiziliyordu. Fakat geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile bu durum resmiyet kazanmış oldu.

İki tarafın rakam üzerinde anlaştığı ve EA’nin Codemasters’a 1.2 milyar dolarlık ödeme yapacağı belirtildi. Görünen o ki önümüzdeki süreçte F1 oyunlarında da EA logosu görmeye başlayacağız. Muhtemelen EA bu stüdyoda başka yarış oyunları da geliştirecektir. Belki yeni NFS oyunu da Codemasters’a emanet edilebilir. Bekleyip göreceğiz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir