Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Bir Google Workspace güncellemesi, alternatif metin eklemeyi kolaylaştırıyor

Bir Google Workspace güncellemesi, alternatif metin eklemeyi kolaylaştırıyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Bir Google Workspace projesindeki bir resme alternatif metin eklemek, erişilebilirlik iyileştirmesini içeren bir güncellemenin ardından çok daha kolay hale geliyor. Yakın zamana kadar, resimlere alternatif metin eklemek bir sağ tıklama menüsünün arkasına gizleniyordu. Şimdi, seçenek “Görüntü seçenekleri” kenar çubuğunda görünecek – yalnızca bu değil, seçenek artık özellik için bir açıklama ile birlikte geliyor ve kullanıcılara alternatif metnin amacının ne olduğunu anlatıyor.

Alternatif metin, medyada ve ötesinde, bir görüntünün ne gösterdiğini görmekte güçlük çeken insanlara açıklama yapmak için kullanılır ve bu kişilerin, görme engelli kişilerin kanıksadığı önemli bağlamsal bilgilere erişmelerini sağlar. Ancak yazılımda alternatif metnin mevcut olduğu durumlarda bu bazen açıklanmaz ve ekranlarını net bir şekilde görüp okuyabilen kişiler dokümanlarına resim eklerken alternatif metin eklemeyi düşünmeyebilirler, bu nedenle daha görünür olması yardımcı olabilir.

Bu özelliğe henüz kendi kişisel Google Workspace hesabınızda sahip olmayabilirsiniz. Google, Workspace müşterilerinin kullanımına sunulmasının “en fazla 15 iş günü” süreceğini söylüyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir