Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Türkiye Bir Kez Daha ‘Kırmızı’ya Büründü!

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Türkiye Bir Kez Daha ‘Kırmızı’ya Büründü!

admin admin - - 5 dk okuma süresi
0

Tohum Otizm Vakfı’nın öncülüğünde, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü’nde Türkiye bir kez daha ‘Kırmızı’ya büründü.  2009 yılından bu yana Mavi Işık Yak Kampanyası’nın Türkiye elçisi olan Tohum Otizm Vakfı 20. Yılında da otizm farkındalığını kabullenişe çevirme yolunda büyük ve önemli bir adım sürdürerek ‘’Otizme Kırmızı Işık Yak’’ çağrısında bulundu. Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile ünlü isimler sosyal medya hesapları üzerinden #otizmekırmızıışıkyak etiketi ile destek mesajlarını paylaştı.

Tohum Otizm Vakfı, otizmlilerin sosyal hayatın bir parçası olma noktasında sorunlar yaşadığına dikkat çekerek Vakfın 20. yılında farkındalığın toplumda kabul görmeye çevrilmesi için ‘’Otizme Kırmızı Işık Yak’’ çağrısını bir kez daha sürdürdü. Otizmlilerin nitelikli eğitim ortamlarına erişmekte zorluk yaşadığına, iş yerlerinde kabul görmediğine ve dolayısıyla yaşamın bir parçası olma noktasında büyük sorunlarla mücadele etmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken Tohum Vakfı, 2 Nisan’da herkesi otizme kırmızı ışık yakmaya davet etti.

 

Ünlü İsimler Otizme Kırmızı Işık Yaktı!

Kırmızıyı seçerek evde, okulda, iş yerinde ve toplumsal yaşamda otizmli bireylerin söz hakkı almasını ve yaşamlarına ilişkin tercihlerini ifade etmelerine dikkat çeken Tohum Otizm Vakfı’na ünlü isimler de destek verdi. Otizmde farkındalıktan toplumsal kabule geçiş çağrısına kayıtsız kalmayan Ahu Yağtu, Alina Boz, Almila Ada, Aslı Şafak, Ayşe Özyılmazel, Başak Dizer Tatlıtuğ, Burak Deniz, Burcu Biricik, Cemal Günbaş, Ceyhun Yılmaz, Demet Akbağ, Deniz Seki, Ebru Şallı, Eda Gök, Ersin Korkut, Esin Övet, Esra Dermancıoğlu, Fezi Altun, Güçlü Mete, Hakan Ural, İsmail Küçükkaya, Kıvanç Kasabalı, Merve Dizdar, Mine Tugay, Mucit Panda, Nebil Özgentürk, Onur Büyüktopçu, Ömür Sabuncuoğlu, Pelin Karahan, Petek Dinçöz,Pınar Deniz, Pınar Sabancı, Seda Sayan, Şah Yaycı, Şebnem Sönmez, Şirin Sever gibi ünlü isimler sosyal medya hesapları üzerinden Tohum Otizm Vakfı’nın “Kırmızı Işık Yak” çağrısını sürdürülmesine destek oldu.

Tohum Otizm Vakfı öncülüğünde otizme kırmızı ışık yak kampanyası doğrultusunda eş zamanlı olarak aralarında başta İstanbul’daki köprülerimiz olmak üzere Eskişehir Masal Şatosu, Grand Pera, QNB FinansBank binası, Sabancı Holding Kuleleri, Land of Legends Tema Park, Saint Joseph Fransız Lisesi, City’s Nişantası, Wyndham Grand İzmir, Conrad, Linde Gaz, Zorlu AVM binası, Fairmont Quasar hotel binasının da içinde bulunduğu birçok ikonik yapı kırmızı ışıkla aydınlatıldı. Ayrıca Tohum Otizm Vakfı’nın çağrısı ile insanlar kırmızı giyerek, sosyal medya hesapları üzerinden #OtizmeKırmızıIşıkYak etiketi ile otizmli bireylerin toplumda kabul görmesi ile ilgili destek mesajlarını paylaştılar.

 

 

Türkiye ve dünyada “Otizme Kırmızı Işık Yak” hareketi, otizmli bireyleri toplumda kabul etmeye geçişi simgeliyor

Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Burçak Karakaya ‘’Farkındalığın sınırlarını aşarak “Otizme Kırmızı Işık Yak” çağrımızla, sosyal hayatın içinde otizmli bireylerin varlığını kabul etmeye davette bulunduk. Vakfımızın kuruluşunun 20. Yılında farkındalığı farklı bir boyuta taşımayı sürdürüyoruz. Tohum Otizm Vakfı olarak farkındalığın yeterli olmadığını, otizmi ve otizmli bireyleri gerçek anlamda kabul etmemiz gerektiğini temsil eden kırmızı rengi seçtik. Çıktığımız bu yolda bizi yalnız bırakmayarak ‘’Otizme Kırmızı Işık Yak’’ çağrımıza destek veren, otizmli bireylerin toplumda kabul görmesi için katkıda bulunan herkese, kurum ve kuruluşlara desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyoruz.’’ dedi.

 

Tohum Otizm Vakfı Hakkında: 

Tohum Türkiye Otizm Erken Tanı ve Eğitim Vakfı, “Otizm Spektrum Bozukluğu” olan çocukların erken tanısının konulması, özel eğitim ile topluma bağımsız bireyler olarak kazandırılmalarına öncülük edilmesi ve bunun yurt çapında yaygınlaştırılması amacıyla, kar amacı gütmeyen ve kamu yararını gözeten bir sağlık ve eğitim vakfı olarak 15 Nisan 2003 tarihinden bu yana çalışmalarını yürütmektedir.

İlgili Yazılar