Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yükselen Zeka’dan Uzaktan Eğitim Uyarısı: Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Dezavantaj

Yükselen Zeka’dan Uzaktan Eğitim Uyarısı: Dikkat Eksikliği Olan Çocuklar İçin Dezavantaj

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Pandemi başından bu yana ilk ve orta öğretim öğrencileri düzenli olarak uzaktan eğitim görmeye başladı. Ancak bu durum dikkat eksikliği olan çocuklar için dezavantajlı bir ortam yaratıyor.

Çocuklarda dikkat eksikliği ve zeka oyunları konusunda kitaplar hazırlayan Yükselen Zekâ Yayınevinin kurucusu M. Sabri Yaradılmış, bu süreçte anne ve babaların çocuklarını dikkatle takip etmeleri gerektiğini söyledi.

Dikkat Eksikliği Sorunu Uzaktan Eğitimde Tespit Edilebilir

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren online eğitim dikkat eksikliği olan çocukları olumsuz yönden etkiledi. Ekran başında dikkatini toplamak konusunda büyük zorluk yaşayan çocukların daha önce bu sorunu tespit edilemediyse yine bu dönemde daha net ortaya çıkıyor. Sabri Yaradılmış, ekran başında ders dinlemek konusunda büyük problemi olan çocukların dikkat eksikliği sorunu olabileceğinin altını çizerek, ebeveynlere büyük iş düştüğünü dile getirdi. Yaradılmış,

“Yüz yüze eğitim sürecinde dikkat eksikliği olup, su yüzüne çıkmayan sorun pandemi ile birlikte başlayan online eğitimde net bir şekilde ortaya çıkabilir. Dolayısıyla anne ve babalar bu noktada çocuklarını sürekli kontrol etmelidir. Çocuk ekran karşısında normalden çok çabuk bir şekilde sıkılıyorsa bu bir işaret olabilir. Bu noktada çocuğunuz için uzman yardımı alabilirsiniz. Gerekli tetkikleri yaptırdığınızda varsa sorun ortaya çıkacaktır” dedi.

Sabri Yaradılmış sözlerine şöyle devam etti: “Çocuklar ekranla değil akranla büyümeli ancak bu dönemde ne yazık ki zorunlu olarak onları ekranların başına gönderiyoruz. Öğretmenleri olabildiğince özverili bir şekilde her öğrenciye dokunmaya çalışıyor ancak yüz yüze eğitimde olduğu gibi tek tek ilgilenme durumu söz konusu olamıyor. Bunun yanı sıra sosyalleşme kavramı da çocuklarımız için neredeyse ortadan kalktı. Bu da olumsuz etkenlerden birisidir”

Beyin Egzersizleri Soruna Olumlu Yanıt Veriyor

Dikkat eksikliği konusunda uzman yardımının yanı sıra beyin egzersizi yapmanın da önemine değinen Yükselen Zeka Yayınevi kurucusu Sabri Yaradılmış, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz her zaman ‘Zeki olmayan çocuk yoktur. İhmal edilmiş dikkat vardır’ tanımlaması yapıyoruz. Dolayısıyla ebeveynler bu süreçte çocuklarını, dikkatini toplayacak, onların yaş grubuna uygun eğitim setleri ve zeka oyunlarıyla destekleyebilir. Bu yöntem ile dikkat süreleri artan çocuklar daha dikkatli ve daha başarılı olacaklar. Bu uzun bir süreç ama çocuğunuzun geleceği için doğru bir adım”

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir