Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Yargıç, Trump’ın sus parası davasını federal mahkemeye taşıma teklifini reddetti

Yargıç, Trump’ın sus parası davasını federal mahkemeye taşıma teklifini reddetti

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Trump, kısmen Trump’ın başkan olarak görev yaptığı sırada gerçekleştirdiği eylemleri içerdiği için davanın federal mahkemede görülmesi gerektiğini savundu. Spesifik olarak, Trump’ın sus parasını ödeyen o zamanki avukatı Michael Cohen’e bir dizi geri ödeme ödemesi, Trump’ın Beyaz Saray’ı kazanmasının ardından 2017’de geldi.

Ancak ABD Bölge Yargıcı Alvin Hellerstein, Çarşamba günü verdiği yazılı kararda “[t]Kanıtlar, ezici bir çoğunlukla, konunun tamamen Başkan’ın kişisel bir meselesi olduğunu gösteriyor – utanç verici bir olayın örtbas edilmesi.

Şunları ekledi: “Yetişkin bir film yıldızına ödenen sus parası, bir Başkanın resmi işlemleriyle ilgili değildir. Cumhurbaşkanı’nın resmi görevlerinin rengini hiçbir şekilde yansıtmamaktadır.”

Hellerstein, Trump’ın iddianamenin “siyasi amaçlı” bir bölge savcısı olan Alvin Bragg’ın işi olduğu yönündeki endişelerini de reddetti ve “Ancak Trump, büyük jürinin iddianame için mantıklı bir temelden yoksun olduğunu gösteremiyor.”

Yargıç Juan Merchan tarafından denetlenmekte olan bölge savcısının Trump aleyhindeki ceza davası Manhattan’daki eyalet mahkemesinde devam edecek. 25 Mart 2024’te yargılanması planlanıyor.

Trump’ın avukatı Todd Blanche, karar hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bragg’in ofisi sözcüsü, “Federal mahkemenin kararından çok memnunuz ve New York Eyalet Yüksek Mahkemesinde davayı görmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir