Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Toyota’nın 2024 Mali Yılı Finansal Sonuçları Açıklandı

Toyota’nın 2024 Mali Yılı Finansal Sonuçları Açıklandı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Toyota, Tüm Zamanların En Yüksek Gelirine Ulaştı

Japon otomobil üreticisi Toyota, Mart 2024’te sona eren mali yıla ilişkin finansal sonuçlarını duyurdu. Şirketin gelirleri, bir önceki mali yıla göre %21,4 artarak 45,1 trilyon yene ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Hibrit Araç Talebi Toyota’nın Karını Artırdı

Hibrit araçlara olan talebin etkisiyle Toyota’nın net karı da bir önceki yıla kıyasla iki kat artarak 4,94 trilyon yene (31,9 milyar dolar) ulaştı. Küresel satışlardaki artışın da etkisiyle şirketin karı rekor seviyeye yükseldi.

Hibrit Araç Satışlarındaki Artış

Toyota’nın başta “Prius modeli” olmak üzere hibrit araç satışları yıllık %31 artışla 3,7 milyon adede yükseldi. Kuzey Amerika ve Avrupa’daki hibrit araçlara olan güçlü talep, şirketin satış performansını olumlu etkiledi.

Mart 2025 Hedefleri

Toyota, Mart 2025’te bitecek mali yıl için daha ölçülü bir görünüm sunarak, elektrikli ve hidrojenli otomobiller gibi büyüme alanlarına ve insan sermayesine yapılan yatırımlar nedeniyle karının %27,8 düşeceğini tahmin etti. Şirket, dünya çapında araç satışlarının %1,3 düşüşle 10,95 milyon adet olacağını ancak satış gelirlerinin %2 artarak 46 trilyon yene ulaşmasını öngörüyor. Toyota, gelecek dönemde stratejik yatırımlarına odaklanarak kararlı bir büyüme hedefi belirledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir