Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Yapay Zekaların Mantıksızlığı ve İnsan Muhakemesi Üzerine Yapılan Araştırma

Yapay Zekaların Mantıksızlığı ve İnsan Muhakemesi Üzerine Yapılan Araştırma

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Yapay Zekaların Mantıksızlığı Ortaya Çıktı

İngiltere’deki University College London’dan araştırmacılar, yapay zeka modellerinin insanlardan daha mantıksız olabileceğini ortaya koydu. Yapılan testlerde en iyi performans gösteren yapay zekaların bile basit hatalara yatkın ve mantıksız olduğu belirlendi.

İnsanlarla Aynı Şekilde Mantıksız Değiller

Araştırmacılar, yapay zeka modellerinin insanlarla aynı şekilde mantıksız olmadığını, hatta bazılarının mantık sorularını “etik gerekçelerle” yanıtlamayı reddettiğini tespit etti.

Test Edilen Modeller ve Sonuçlar

Araştırmacılar, OpenAI’nin ChatGPT’si, Meta’nın Llama’sı, Claude 2 ve Google Bard’ın çeşitli versiyonları dahil olmak üzere yedi farklı modeli test etti. Yapay zekaların tepkilerinin çoğunlukla ne rasyonel ne de insana benzer olduğu keşfedildi.

En Yüksek Doğruluk Oranı ve Farklılıklar

Yapay zekaların 12 klasik mantık bulmacasına verdiği yanıtlarda en yüksek doğruluk oranı %69,2 olarak belirlendi. ChatGPT 4-0 modeli en iyi performansı gösterirken, Meta’nın Llama 2 7b modeli ise en kötü performansa sahipti. Araştırmacılar, farklı görevlerde farklı doğruluk oranları elde ettiklerini belirtti.

Potansiyel Kullanım Alanları

Araştırmacılar, yapay zekaların mantıksızlığının özellikle diplomasi veya tıp gibi kritik uygulamalarda potansiyel sonuçları olabileceğine dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir