Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. OpenAI Kurucu Ortakları Arasındaki Gerginlik

OpenAI Kurucu Ortakları Arasındaki Gerginlik

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

CEO’nun Görevden Alınması

OpenAI’nın kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever, kasım ayında diğer yönetim kurulu üyelerine katılarak CEO Sam Altman’ı görevden almıştı. Bu karar, şirkette gerginliğe neden olmuş ve çalışanlar protesto etmişti.

Yönetim Kurulu Değişikliği

Kasım ayında, Dr. Sutskever ve diğer üç OpenAI yönetim kurulu üyesi, şirketin insan beyninin yapabileceği her şeyi yapabilecek bir makine yaratma planı konusunda güven sorunu yaşayarak Altman’ı beklenmedik bir şekilde görevden almışlardı.

Gerçekleşen Değişim

Günler sonra, yüzlerce OpenAI çalışanının işi bırakma tehdidinde bulunmasının ardından Dr. Sutskever, Altman’ı görevden alma kararından pişman olduğunu belirtti. Altman tekrar icra kurulu başkanı olarak şirkete döndü, ancak Dr. Sutskever yönetim kurulundan ayrıldı.

Yeni Rotası: Safe Superintelligence

Dr. Sutskever, şimdi Safe Superintelligence adını verdiği yeni bir projeye başladı. Bu projede amaç, insanlardan daha akıllı bir makine olan süper zekâyı güvenli bir şekilde üretmek olarak belirtildi.

Yeni İş Birliği

Dr. Sutskever, şirketi yapay zekâ üzerinde çalışan Daniel Gross ile birlikte kurdu. Ancak, şirketin finansmanı hakkında veya ne kadar fon topladığı konusunda detay verilmedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir