Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Türkiye’nin İkinci Astronotu Uzay Macerasını Anlattı

Türkiye’nin İkinci Astronotu Uzay Macerasını Anlattı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Atasever ve Uzaydaki Deneyimi

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever, “VSS Unity” yörünge altı aracının New Mexico’daki Spaceport tesisine iniş yapmasının ardından basın toplantısı düzenledi. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil ve Axiom Space Baş Astronotu Michael Lopez-Alegria’nın da katıldığı toplantıda Atasever, uzay yolculuğunu şu sözlerle anlattı: “İlk şok, ayrılmaydı. Sadece kısa saniyeler için oradaydık ama daha uzun sürdü gibi hissettirdi. Roket motoru çalıştıktan hemen sonra ve o uzay aracındaki güç muhtemelen uçuşun en etkileyici yönüydü.” Atasever, bu deneyimi sıfatlarla ifade edilemeyeceğini belirtirken, Dünya’ya bakmanın ve gezegeni deneysel bir bakış açısıyla görmek olarak tanımladı.

Uzaydaki Başarı ve Gelecek Hedefler

Atasever, uçuşun deneysel kısmının başarılı geçtiğini vurgulayarak, “Özel yapım uçuş kıyafetimde taşıdığım üç faydalı yükle ilgili tüm gerekli operasyonları başarıyla gerçekleştirebildim. Görevin bilimsel yönü büyük bir başarıydı ve bu konuda çok heyecanlıyım.” diyerek duygularını dile getirdi. Yörünge altı uçuşundan elde edilen verilerin analiz edileceğini ve Türkiye için mikro yer çekimi araştırmalarıyla insanların hayatlarına değer katacak yol haritası geliştireceklerini açıkladı.

Türkiye ve Azerbaycan Bayrakları

Atasever, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hediye ettiği Türk bayrağı ve annesinin memleketi olan Azerbaycan bayrağını yanında götürdüğünü belirterek, “Türkiye ile Azerbaycan bayrakları yan yanaydı. Onlar şu anda çok acı verici bir durumdaki Filistin halkı için önemli olan kefiye ile yan yana duruyorlardı.” dedi. Türkiye’nin gençlerine cesur hayallerle ilerlemeleri çağrısında bulundu.

Türkiye’nin Uzaydaki Yükselişi

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Yozgatlıgil, Türkiye’nin uzay alanında önemli bir ülke haline geldiğini vurgulayarak, “Türkiye’nin geliştirdiği ilk iletişim uydusunun fırlatılacağı ve 2026’da Ay’a ulaşma hedefinin olduğunu” belirtti. Uzay endüstrisinin Türkiye için önemine değinen Yozgatlıgil, gençlerin geleceği için parlak bir tablo çizdi.

Gençler ve Uzay Endüstrisi

Lopez-Alegria, Atasever’in eğitim aldığı Ax-3 Uzay Misyonunun mürettebatı olarak Türkiye’de gençlerin önemine dikkat çekerek, “Türkiye’deki gençler için geleceğin çok parlak olduğunu düşünüyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin uzayda attığı adımlar ve gençlere verdiği destek gelecek için umut vaat ediyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir