Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Uykunuzu İyileştirmenin Yolları

Uykunuzu İyileştirmenin Yolları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Uyku Kalitesini Etkileyen Faktörler

ABD’nin New York şehrindeki Icahn Tıp Fakültesi’nde uyku tıbbı alanında yardımcı doçent olan Dr. Ankit Parekh, günlük alışkanlıkların uyku kalitesini etkilediğini belirtiyor. İyi bir gece uykusu için yapılması ve yapılmaması gerekenleri sıralıyor.

Yemek Saatine Dikkat

Saat 20.00’den sonra yemek yemenin kilo alımı ve obezite riskini artırabileceğini biliyor musunuz? Gece geç saatlerde yenen baharatlı veya yağlı yiyecekler, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabilir. Bu da uyku kalitesini düşürebilir.

Kafein ve Uyku İlişkisi

Kahve tüketimini sınırlamak da önemli. Dr. Parekh, öğleden sonra 3’ten önce kahve içmemeyi öneriyor. Kafein, yatağa gitmeden önce gevşemeyi zorlaştırabilir ve uykusuzluğa neden olabilir.

Uyku Dostu Bir Ortam Yaratın

Yatak odanızı uyku için en uygun hale getirin. Dr. Parekh, klimanızı 18-22°C’ye ayarlayarak ideal bir uyku ortamı oluşturabileceğinizi belirtiyor. Ayrıca, yatak odanızın temiz ve düzenli olmasına özen gösterin.

Gece Rutininizi Düzenleyin

Gece rutininizde gevşeme egzersizlerine yer verin. Esneme veya nefes egzersizleri yapmak, zihni sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Aynı saatte yatıp kalkarak vücudunuza düzenli bir uyku programı oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı Uyku Düzeni

Dr. Parekh, düzenli uyku düzenine sahip olan kişilerin genel olarak daha sağlıklı olduğunu vurguluyor. Uyku düzeninizi iyileştirmek için yukarıdaki ipuçlarını uygulayarak daha dinç ve enerjik bir gün geçirebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir