Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK: Mart Ayı Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

TÜİK: Mart Ayı Dış Ticaret Endeksleri Açıklandı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

TÜİK, Mart Ayına Ait İhracat ve İthalat Endekslerini Paylaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mart ayına ilişkin dış ticaret endeksleriyle ilgili verileri kamuoyuyla paylaştı. Buna göre, ihracat birim değer endeksi ve ithalat birim değer endeksi değerlendirildi.

İhracat Birim Değer Endeksi

İhracat birim değer endeksi, martta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1,4 düşüş kaydetti. Endeks, Mart 2023’e göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,6 artış, yakıtlarda yüzde 2,3 artış görürken, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 2,3 azaldı. İmalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 1,9 azalış görüldü.

İthalat Birim Değer Endeksi

İthalat birim değer endeksi ise martta yıllık bazda yüzde 2 azalış gösterdi. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,7 düşüş, yakıtlarda yüzde 3,4 azalış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 5,1 azalış, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 3,1 düşüş yaşandı.

Miktar Endeksleri

İhracat miktar endeksi, martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 azalış gösterdi. Bu dönemde gıda, içecek ve tütünde yüzde 2,3 artış, yakıtlarda yüzde 30,8 artış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 9 azalış, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 4 azalış kaydedildi.

İthalat miktar endeksi ise martta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,4 azalış gösterdi. Gıda, içecek ve tütünde yüzde 19,5 azalış, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 6,6 azalış, yakıtlarda yüzde 2,6 azalış, imalat sanayisinde (gıda, içecek, tütün hariç) ise yüzde 1,5 düşüş yaşandı.

Mevsim ve Takvim Etkisinden Arındırılmış Veriler

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubatta 155,4 olan ihracat miktar endeksi, martta yüzde 0,5 düşüşle 154,7 olarak hesaplandı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise, geçen yıl martta 154,4 olan ihracat miktar endeksi yüzde 5,3 artışla 162,6 olarak gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre, şubatta 124,2 olan ithalat miktar endeksi yüzde 3,5 artışla martta 128,5’e yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre ise, geçen yıl martta 129,4 olan endeks yüzde 2,2 artarak bu yılın aynı ayında 132,3 olarak hesaplandı.

Dış Ticaret Haddi

İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve geçen yıl martta 86,7 olan dış ticaret haddi, 0,5 puan artışla bu yılın aynı ayında 87,2 olarak kaydedildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir