Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

Ticaret Bakanlığı Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Tüketicilere Daha Fazla Bilgi ve Koruma Sağlanacak

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan düzenlemeyle birlikte hizmet sunulan iş yerlerinde fiyat tarifesi ve listelerinin kolaylıkla görülebilir bir şekilde asılması zorunlu hale getirildi. Bu düzenleme, tüketicilerin yiyecek ve içecek hizmeti sunulan yerlerde fiyatları görebilmesini ve tercih yapabilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

Yiyecek ve İçecek Sunulan İş Yerlerinde Fiyat Listesi Zorunluluğu

Yönetmelik uyarınca, lokanta, restoran, kafe, pastane gibi yiyecek ve içecek hizmeti sunulan iş yerlerinin giriş kapısında ve hizmet sunulan masaların üzerinde fiyat tarifesinin bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Bu düzenleme ile tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve piyasa rekabetinin sağlanması hedeflenmektedir.

Sektör Temsilcileri Olumlu Kararı Destekliyor

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDER) Genel Başkanı Levent Küçük, bu düzenlemeyi desteklediklerini belirtmiştir. Küçük, fiyat tarifesinin iş yerlerinde bulunmasının tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması ve piyasa rekabetinin sağlanması açısından önemli olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca, düzenlemenin uygulanabilir olmasının da büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmiştir.

Küçük, “Çok olumlu bir karar ama bundan sonraki süreçte de yetkili birimler tarafından denetimler ara verilmeden gerçekleştirilmeli. Söz konusu karar rekabeti sağlayacağı için fiyatlarda da düşüşe yol açmasını bekliyoruz. Gerekli denetimler yapıldığı ve bu konuda taviz verilmediği takdirde karar tüketicilere her anlamda olumlu yansıyacaktır.” şeklinde konuşmuştur.

Levent Küçük ayrıca, sektör temsilcileri ve işletmelerin de düzenlemeye destek vermesiyle başarılı sonuçların artacağını belirtmiştir. Bu düzenlemenin aynı zamanda yerli ve yabancı turistlerin fahiş fiyatlar ve dolandırılma riski gibi sorunlarla karşılaşma ihtimalini azaltarak turizme önemli bir katkı sağlayacağını da vurgulamıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir