Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Merkez Bankası’nın yeni başkanı “bekle, gör” dedi, dolar sert yükseldi

Merkez Bankası’nın yeni başkanı “bekle, gör” dedi, dolar sert yükseldi

admin admin - - 5 dk okuma süresi
0

Kararın açıklandığı ilk dakikalarda dolar ve euro 11 kuruş değer kazanırken, Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi düşüşe geçti. Altın ve gümüş de yükseliyor.

“Haftalık repo faizi” diye bilinen politika faizini 19 Mart’ta yüzde 17’den yüzde 19’a çıkaran Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu, başkanlık ettiği ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında haftalık repo faizini yüzde 19’da sabit tuttu.

20 Mart’ta Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı kararnamesi ile Naci Ağbal’ın yerine TCMB Başkanlığı koltuğuna getirilen Kavcıoğlu’nun ilk toplantısında faizi sabit tutması “Faiz indiriminden önceki son hamle.” olarak yorumlandı.

“FAİZ İNDİRİMİ MAYISTA BAŞLAYABİLİR”

TCMB’nin enflasyonun seyrine bağlı olarak faiz indirimine mayıstan itibaren başlayabileceği belirtiliyor. Kararı yorumlayan Kronos ekonomi yazarı Turhan Bozkurt, dövizde alım için fırsat doğduğunu vurguladı.

Bozkurt, şahsi Twitter hesabında, “Faiz artışının sona erdiği işaretini veren Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu bir aylığına da olsa ‘bekle-gör’ mesajı verdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu yüzde 17’nin altında tutarsa mayısta indirim sürpriz olmaz.” değerlendirmesinde bulundu.
 

Faiz artışının sona erdiği işaretini veren Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu bir aylığına da olsa “bekle-gör” mesajı verdi.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu yüzde 17’nin altında tutarsa mayısta indirim sürpriz olmaz. #dolar #bist #faiz

— Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV) April 15, 2021
Faiz artışının sona erdiği işaretini veren Kavcıoğlu indirim için bir ay daha bekleyecek. İktisatçı Mahfi Eğilmez ise artık para politikasından bahsedilemeyeceğini belirtti.

Eğilmez, şahsi Twitter hesabında, “Para politikası konusunda en sevdiğim cümle ‘para politikasındaki sıkı duruşumuz devam edecektir’ cümlesi. Sanki bir para politikası varmış da geriye onun sıkı duruşu kalmış gibi. Bir de piyasanın bu cümleyi hala olumlu karşılamasına hayranım.” ifadelerini kullandı.
 

Para politikası konusunda en sevdiğim cümle “para politikasındaki sıkı duruşumuz devam edecektir” cümlesi. Sanki bir para politikası varmış da geriye onun sıkı duruşu kalmış gibi. Bir de piyasanın bu cümleyi hala olumlu karşılamasına hayranım.

— Mahfi Eğilmez (@mahfiegilmez) April 15, 2021
DOLAR VE EURO SERT YÜKSELDİ

TCMB’nin faiz kararının etkisiyle dolar 8,04 TL’den 8,15 TL’ye kadar yükseldi. Euro ise 9,77 TL seviyesine tırmandı. İngiliz Sterlini 11,15 TL’den, İsviçre Frankı 8,77 TL’den satılıyor.

Borsa İstanbul (BİST) ise 100 endeksi Türkiye saati ile 14.25’te yüzde 0,5 değer kaybederek 1.401 puana geriledi. Faizin sabit kalmasının etkisi ile bankacılık endeksinde satış eğilimi hızlandı.

ALTIN VE GÜMÜŞ YÜKSELİYOR

İstanbul Kapalıçarşı’da 24 ayar altının gramı yüzde 1’e yakın artarak 455 TL’ye yükseldi. Altının dünya fiyatını belirleyen ons (31,10 gram) 1.746 dolara yükseldi. Gümüşün ons fiyatı 25,61 dolar eşiğini geçerken, 999 ayar saf gümüşün gramı 6,67 TL oldu.

Hükûmete yakın çizgide yayın yapan Yeni Şafak gazetesi faizi yüzde 19’a çıkaran Ağbal’ı  “Bu operasyonu kim adına yaptınız?” başlığı ile manşetten yaylım ateşine tutmuştu. Ağbal manşetin üzerinden 24 saat geçmeden Erdoğan tarafından azledilmişti.

Ağbal’ın halefi Şahap Kavcıoğlu’nun Yeni Şafak gazetesinde makaleleri yayımlanıyordu. AKP’den bir dönem milletvekili seçilen Kavcıoğlu, 2003-2015 yılları arasında Halkbank’ta genel müdür yardımcısı olarak görev yapmıştı,

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir