Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Kuduz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kuduz Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Kuduz Nedir?

Kuduz, insanlarda ve diğer memelilerde Rhabdovirüs ailesinin bir RNA virüsünün neden olduğu, beyinde iltihaplanmaya yol açan viral bir hastalıktır. Enfekte bir hayvan başka bir hayvanı ya da insanı yaraladığında ya da ısırdığında yayılır. Erken dönemde tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanabilir.

Kuduz Nasıl Bulaşır?

Enfekte hayvanın tükürük veya salyasının deri bütünlüğü bozulmuş cilt ile teması sonucu bulaşabilir. Isırma veya tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük veya salyasının bir kesiye, açık bir yaraya veya deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşma nedeni olabilir.

Kuduz Belirtileri

Kuduz, beş ayrı aşamada ilerler: İnkübasyon (Kuluçka dönemi), Prodrom, Akut nörolojik dönem, Koma ve Ölüm. Semptomların ortaya çıkması genellikle 3 ila 12 hafta sürer. Erken belirtiler arasında ateş, baş ağrısı, kaygı bozukluğu, boğaz ağrısı ve öksürük yer alır.

Kuduz Neden Su Korkusuna Yol Açar?

Kuduzlar hidrofobi olarak bilinir. Korkunun nedeni ise yutmaya çalışırken boğazdaki yoğun spazmların tetiklenmesi veya su yutma düşüncesinin bile spazmlara neden olması olabilir. Oluşan aşırı tükürük muhtemelen virüsün sinir sistemi üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır.

Kuduz Teşhisi

Isırma anında, hayvanın kuduz olup olmadığının ya da bir enfeksiyondan geçip geçmediğinin kesin olarak söylenmesinin yolu yoktur. Virüs tükürük veya deri biyopsisi ile izole edilebilir. Bir kişi, bir hayvan ısırığından sonra viral ensefalit belirtileri geliştirirse, kuduzları olabilirmiş gibi tedavi edilmelidir.

Kuduz Tedavisi

Bir kişi kuduz bir hayvan tarafından ısırılır veya çizilirse, bu durumda 15 dakika boyunca sabunlu su ile yıkamalıdır. Daha sonra tıbbi yardım almalıdır. Hızlı etkili immün globülin ve kuduz aşıları gibi tedaviler kullanılmaktadır. Çok az sayıda insan kuduzdan kurtulmayı başarabilmiştir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir