Borsakredi

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Ekonomi
 4. »
 5. Konut Kredisi Nedir? Faizi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nedir? Faizi Nasıl Hesaplanır?

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

 

Geçmişten günümüze insanların barınma ihtiyacını karşılamak için evler hep var olmuştur. Şimdilerde ise para biriktirme işlemi biraz sabır ve zaman gerektirdiğinden ev almak zor bir hale gelmiştir. Bu noktada yardımınıza konut kredisi veren bankalar koşmaktadır. Bu konut kredileri sayesinde bir an evvel ev sahibi olabilirsiniz. Herkesin aklında bulunan soru ise nasıl kredi alabilirim ve faizi ne kadar olur? Alacağınız evin fiyatına göre çekeceğiniz kredi miktarını belirleyebilirsiniz. Özellikle giderek artan ev fiyatları sizleri konut kredisine yöneltebilir.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisi bankaların bizlere sunmuş olduğu ev sahibi olmamız için mükemmel bir hizmettir. Bir ev sahibi olmaya karar verdiyseniz öncelikle araştırma yapmanız gerekmektedir. Bankanın da sizden istediği evrak ve güvenceleri temin ettikten sonra kolay bir şekilde kredinizi çekebilirsiniz. İlk olarak bankaya başvuru yapmanız gerekmektedir. Daha sonra banka ile birlikte size en uygun konut kredisini bulabilirsiniz.

Konut Kredisi Faizi Nasıl Hesaplanır?

Konut kredisi alırken faiz hesaplamasına önem verilmelidir. Çünkü faiz oranları ve zaman birbiri ile bağlantılıdır. Alacağınız kredinin vadesi arttıkça faizi de artmaktadır. Faiz oranı belirlendiğinde ve sözleşme yapıldığında faiz oranı asla değişmemektedir. Alınan kredi miktarı ve ödenecek tutar belirlendiğinde faiz oranı ortaya çıkmaktadır. Bankaların sunduğu güncel konut kredisi faizlerine ekogündem üzerinden ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Alırken Ne Gibi Şeylere Dikkat Edilmelidir?

Tabi ki konut kredisi alırken bazı şeylere dikkat edilmesi gerekir. Her şeyi dikkatli ve eksiksiz bir şekilde tamamlamak önemlidir.

Bunlar;

 • Öncelikle alacağınızın evin fiyatını belirlemeniz gerekmektedir.
 • Bankaların size sunmuş olduğu kredileri mutlaka karşılaştırın.
 • Sigorta masraflarına göz atın.
 • Piyasa değerlerini takip edin.
 • Kredi notunuzu yüksek tutun.
 • Gelir durumunuzu göz önünde bulundurun.
 • Faiz oranlarına dikkat edin.
 • Kredinin ne kadar sürede ödeneceği önemli bir detaydır.

Dikkat etmeniz gereken şeylere önem verirseniz sizde kolayca konut kredisi çekebilirsiniz. Her hangi bir sorun ya da sonradan gelişen ani olaylar ile karşılaşmamış olursunuz.

Kimler Konut Kredisinden Yararlanabilir?

On sekiz yaşını dolduran, gerekli belge ve başvuruları yapan, kredi notu yüksek olan kişiler konut kredisinden rahatlıkla faydalanabilmektedir. Ayrıca düzenli maddi bir gelirinin de olması gerekmektedir. Bu koşullar sağlandığı zaman bankaların size sunmuş olduğu konut kredisinden alabilirsiniz.

Özetle bu zamanlarda konut kredisi ile rahat ve güvenli bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Banka çeşitlerine göre size en uygun konut kredisini seçebilir ve bu krediden yararlanabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir