Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kutluk’tan Kanser İstatistikleri Açıklaması

Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kutluk’tan Kanser İstatistikleri Açıklaması

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Prof. Dr. Kutluk’un Kanserle İlgili Açıklamaları

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Onkoloji uzmanı Prof. Dr. Kutluk, 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası kapsamında dünya genelindeki kanser istatistiklerine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

Dünya Genelinde Kanser İstatistikleri

Prof. Dr. Kutluk, 2022 yılı verilerine göre dünyada her yıl yaklaşık 20 milyon kişinin kansere yakalandığını belirterek, bu hastaların 10 milyonunu kaybettiklerini ancak 10 milyon kişiyi kurtardıklarını vurguladı. Geçmiş yıllara göre kanserden kurtarılan kişi sayısının arttığını ifade etti.

Türkiye’deki Kanser Durumu

Türkiye’de 2020’de 230 bin kişinin kansere yakalandığını, 2022 itibarıyla bu sayının yılda 240 bin kişiye çıktığını belirten Prof. Dr. Kutluk, maalesef yaklaşık 130 bin kişinin kaybedildiğini aktardı. Son 5 yıl içinde Türkiye’de kanser tanısı almış ve kanserle yaşayan 700 bine yakın kişinin olduğunu paylaştı.

Gelecek Projeksiyonları ve Öngörüler

DSÖ’nün 2045 yılına dair öngörülerine değinen Prof. Dr. Kutluk, dünya genelinde kansere yakalanan kişi sayısının 32 milyona, kanser kaynaklı ölümlerin ise 17 milyona çıkacağını belirtti. Türkiye’de ise 2045’te kanser vakalarının 420 bine, kanserden ölümlerin ise 256 bine ulaşacağını öngördüklerini açıkladı.

Kanser Türleri ve Risk Faktörleri

En sık akciğer, meme ve kalın bağırsak kanserinin görüldüğünü belirten Prof. Dr. Kutluk, tütün kullanımının akciğer kanserinde baş sorumluluk taşıdığını vurguladı. Ayrıca kilo fazlalığı, UV ışınlarına maruziyet ve alkol kullanımının da kanser riskini artırdığını ifade etti.

Kanserle Mücadele ve Tedavide Gelişmeler

Kanserde erken tanı ve tedavinin önemine vurgu yapan Kutluk, sağlıklı yaşam tarzı, düzenli egzersiz ve kanserojen maddelerden uzak durmanın önemini vurguladı. Son yıllarda kanser tedavisindeki gelişmelerle birlikte tedavi başarısının arttığını ve özellikle hedefe yönelik tedavilerin ön plana çıktığını belirtti.

Prof. Dr. Kutluk, kanserle mücadelenin hastalar ve yakınlarıyla birlikte sürdürülmesi gerektiğini vurgulayarak, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği’nin düzenlediği Kanserli Hastalar Kongresi’nin önemine dikkat çekti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir