Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Gelecekteki büyüme beklentileri

Gelecekteki büyüme beklentileri

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

 

 

Siyaset Bilimi Uzmanı Esen Ermiş Ertürk katıldığı Tv Programı’nda gündemi değerlendirdi.

 

 

“Koronavirüs salgınının ekonomik etkisine karşı koyma çabalarının bir sonucu olarak bu yıl küresel durgunluk beklendiği kadar derin olmayacak.Geçen yıl pandemi ilan edildiğinde çok daa belirsiz ve kötümser analizler yapılıyordu.Tabi pembe tablodan söz edemeyiz ancak devletlerin destek paketleri her ne kadar hanehalklarının ve şirketlerin istediği gibi olmasada büyük bir çöküşü önledi.

 

Şöyle ki küresel ticaret, 2020’nin ilk yarısında yüzde 15’in üzerinde düşüş göstererek çöktü ve işgücü piyasaları, çalışma saatlerinin azalması, iş kayıpları ve işletmelerin zorla kapatılması nedeniyle ciddi gelir kaybı yaşandı.

 

Gelecekteki büyüme beklentileri yeni virüs salgınlarının şiddeti, uygulanan kısıtlamaların türü, aşı dağıtımı ve mali ve para politikası eylemlerinin talep üzerindeki etkileri gibi faktörlere dayalı olacağını söyleyebiliriz.

 

Türkiye’ye bakacak olursak, Türkiye ekonomisi 2020’de yüzde 1,8 büyüdü. Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, rakamlara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Küresel sağlık krizinin damga vurduğu 2020’yi büyümeyle kapatan nadir ülkelerden olduk. 2021 yılında temel önceliğimiz fiyat istikrarının sağlanması” dedi.

Moody’s 24 Şubat 2021’de yayımlanan “Küresel Ekonomik Görünüm” güncelleme raporunda, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminleri 2021 için yüzde 3,5’ten yüzde 4’e, 2022 için yüzde 4’ten yüzde 5’e yükseltilmişti. Barclays de Türkiye ekonomisi için 2021 büyüme tahminini yüzde 3,6’dan 4,4’e revize etti.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından önceki gün açıklanan “İnsan Hakları Eylem Planı ve önümüzde ki hafta açıklayacağı “Ekonomi Reform Paketi” nin beklenen olumlu etkiyi yaratması durumunda,hali hazırda Türkiye’ye  doğrudan yatırım yapmak isteyen uluslararası yatırımcının gelmesi hızlanacaktır.

 

Ekonomi,siyaset ve sosyoloji istatistikler yani rakamlar üzerinden tahmin yapabileceğiniz bilime dayalı verilerle ilerleyecek kavramlardır.Dolayısıyla neler olacağını veriler netleştikçe göreceğiz.Kötümser olamayacak kadar itikatlı bir milletiz ben o yüzden hayranım kendi insanıma ve başka hiçbir ülkenin Türkiye’den daha güzel olmadığını düşünüyorum.Enseyi karartmayalım ,herşeyi birlikte çözeceğiz.”

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir