Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Forbes ‘en zenginler’ listesini açıkladı: Türkiye’de zirvede Ülker, peşinde Ilıcak var

Forbes ‘en zenginler’ listesini açıkladı: Türkiye’de zirvede Ülker, peşinde Ilıcak var

admin admin - - 6 dk okuma süresi
0

Forbes dergisi, dünyanın en zengin isimlerini açıkladı. Listenin zirvesinde 177 milyar dolarlık servetiyle Jeff Bezos yer aldı. Türkiye’nin en zengin ismi 6,3 milyar dolar servete hükmeden Murat Ülker oldu. Ülker’i Saray’ı inşa eden Rönesans Holding’in patronu Erman Ilıcak, 4,4 milyar dolarlık servetiyle takip etti. Ülker servetini bir yılda yüzde 46,5, Ilıcak ise yüzde 41,9 oranında artırdı.

ABD merkezli finans ve ekonomi dergisi Forbes, dünyanın en zenginleri listesini yayımladı. ABD, 724 kişiyle ‘en çok dolar milyarderine sahip ülke’ konumunu sürdürdü. ABD’de milyarderlerin serveti son bir yılda 1,5 trilyon dolar artışla 4,4 trilyon dolara ulaştı.

ABD’nin ardından 690 milyarderle Çin, 140 milyarderle Hindistan, 136 milyarderle Almanya, 117 milyarderle Rusya geldi. Türkiye toplam 27 milyarderle, listenin ülkeler bazında 20’inci sırasında yer aldı.

Forbes’a göre, dünyada geçen sene 2 bin 95 olan dolar milyarderi sayısı, 2021’de yaklaşık üçte birlik artışla 2 bin 755’e yükseldi. Avrupa’nın milyarderlerinin de toplamda bir yıl öncesine göre 1 trilyon dolar daha zengin olduğu belirtildi.

MUSK’IN SERVETİNDE MARJİNAL ARTIŞ

Listenin zirvesinde, Amazon’un sahibi Jeff Bezos, 177 milyar dolarlık servetiyle yer aldı. Bezos, geçen yıl 113 milyar dolar olan servetini yüzde 56 oranında artırdı.

Bezos’u 151 milyar dolarlık servetiyle Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk takip etti. Geçen yıl 24,6 milyar serveti bulunan Musk, bir yıl içinde yüzde 513 oranında marjinal bir artış yakaladı.

Listenin üçüncü sırası ise 150 milyar dolar serveti bulunan Fransız iş insanı Bernard Arnault’nun oldu. İlk üçün ardından sıralamada şu isimler yer aldı:

4- Bill Gates, 124 milyar dolar (Microsoft)

5- Mark Zuckerberg, 97 milyar dolar (Facebook)

6- Warren Buffett, 96 milyar dolar (Berkshire Hathaway)

7- Larry Ellison, 93 milyar dolar (Yazılım)

8- Larry Page, 91,5 milyar dolar (Google)

9- Sergey Brin, 89 milyar dolar (Google)

10- Mukesh Ambani, 84,5 milyar dolar (Petrokimya)

ÜLKER DÜNYADA 421’İNCİ SIRADA

Listede Türkiye’den en yüksek sıralamayı ise Ülker’in sahibi Murat Ülker elde etti. 6,3 milyar dolar servete hükmeden Ülker, servetini geçen yıla göre yüzde 46,5 oranında artırarak, dünya sıralamasında 421’nci sırada yer aldı.

Murat Ülker’i, 4.3 milyar dolarlık servetiyle Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni yapan Rönesans Holding’in sahibi Erman Ilıcak izledi. Listenin 655’inci sırasında kendine yer bulan Ilıcak’ın, geçen yıla göre servetini yüzde 41,9 oranında artırdığı görüldü.

Dünya sıralamasında 706’ncı olan Ilıcak’ı, 3 milyar dolarlık servetiyle 1008’inci basamaktaki Ferit Şahenk takip etti. Doğuş Holding’in patronu Şahenk’in ardından kardeşi Filiz Şahenk, 2,8 milyar dolarlık servetiyle yer aldı. Bu dörtlünün ardından gelen isimler şöyle:

5- Semahat Sevim Arsel, 2,3 milyar dolar (Koç Holding)

6- Sezai Bacaksız, 2,3 milyar dolar (Limak)

– M. Rahmi Koç, 2,3 milyar dolar (Koç Holding)

– Nihat Özdemir, 2,3 milyar dolar (Limak)

9- Mustafa Küçük, 2,1 milyar dolar (LCW)

10-İbrahim Erdemoğlu, 2 milyar dolar (Erdemoğlu Holding)

Listenin tamamına burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir