Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Dünya Bankası, Türkiye’ye TIER Projesi Kapsamında Kredi Sağlayacak

Dünya Bankası, Türkiye’ye TIER Projesi Kapsamında Kredi Sağlayacak

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Dünya Bankası ve Türkiye Arasında Yapılan Kredi Anlaşması

Dünya Bankası’nın Washington merkezinde gerçekleşen toplantıda, TKYB Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Öztop ile Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez arasında kredi anlaşması imzalandı. Anlaşmayı Humberto Lopez ise Dünya Bankası adına temsil etti.

TIER Projesi ve Hedefleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantörlüğünde sağlanan kredi, Türkiye’deki imalatçılar için uzun vadeli finansman imkanları sunacak olan TIER Projesi’ni destekleyecek. Bu proje, çevre, iklim, üretkenlik, sağlık ve dirençlilik üzerinde olumsuz etkileri olan zararlı emisyonları azaltmayı hedefleyerek temiz teknolojilerin ve proseslerin uygulanmasını teşvik edecek.

TIER Projesi, imalat sektörünü hedefleyerek sanayinin yeşil dönüşümü için gerekli olan uzun vadeli finansmana erişimi kolaylaştıracak. Proje kapsamında, faydalanıcı imalatçılar parçacık madde emisyonlarını yüzde 40, azot oksit emisyonlarını yüzde 30 oranında azaltacak. Ayrıca, projenin sera gazı emisyonlarını yılda 220 bin ton azaltması hedefleniyor.

Dünya Bankası’nın Açıklamaları

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, projeyle ilgili yaptığı açıklamada, “Sanayi sektöründen kaynaklı emisyonların azaltılması, Türkiye’nin sanayi işletmelerinin küresel piyasadaki rekabet güçlerinin artırılmasında çok büyük önem taşımaktadır. Dünya Bankası Türkiye’nin iddialı iklim ve çevre politikalarının ve hedeflerinin önündeki kilit engelleri ortadan kaldırma çabalarını desteklemekten mutluluk duymaktadır.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir