Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Demansın Erken Teşhisi İçin Yeni Bir Test Yolda

Demansın Erken Teşhisi İçin Yeni Bir Test Yolda

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Uzmanlar, Alzheimer’a Yönelik Umut Verici Test Geliştirdi

İngiltere’deki Londra Queen Mary Üniversitesi’nden araştırmacılar, demansın önde gelen nedeni olan Alzheimer’a yönelik yeni bir testin birkaç yıl içinde hazır olabileceğini umuyor.

Boş Modda Beyin Taramalarıyla Yeni Bir Yaklaşım

Araştırmacılar, bu testin, hafıza testlerinden veya beyin küçülmesi ölçümlerinden daha etkili olduğunu iddia ediyor. Testler, beyin “boş modda”yken oluşan beyin taramalarını kullanarak yapılmaktadır, bu da zihnin herhangi bir özel göreve odaklanmadığı anlamına gelmektedir.

Tedavi Geliştirilmesi İçin Önemli Bir Adım

Profesör Charles Marshall liderliğindeki ekip, 1.100’den fazla kişinin beyin taramalarını inceleyerek demans gelişiminde boş modda beyin taramalarının önemli bir gösterge olduğunu ortaya koydu. Marshall, testin gelecekte tedavilerin geliştirilmesinde hayati bir rol oynayabileceğini belirtti.

Marshall, “Geliştirdiğimiz beyin fonksiyonu ölçümünün, bir kişinin gerçekten demans geliştirip geliştirmeyeceği ve bunun ne kadar sürede gerçekleşeceği konusunda çok daha kesin bilgi sahibi olmamızı sağlayacağını ve böylece bu kişinin gelecekteki tedavilerden fayda sağlayıp sağlayamayacağını belirleyebileceğimizi umuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bulgular Nature Mental Health dergisinde yayınlandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir