Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Dairenin Kararıyla Kiracı Tahliye Edilecek

Dairenin Kararıyla Kiracı Tahliye Edilecek

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Ankara’da Kiralanan İş Yeri İçin Tahliye Davası Açıldı

Yerel bir dairenin kararına göre, Ankara’da bir iş yerini kiralayan kurumun yetkilisi, mülk sahibine tahliye taahhütnamesi olarak boş bir kağıdı imzalayarak vermişti. Ancak mülk sahibi, 2020’de bu kağıdı doldurarak kiracının 28 Şubat 2021 tarihinde çıkacağını taahhüt ettiğini belirtti ve tahliye talebinde bulundu.

Tahliye Kararı Yerel Mahkeme Tarafından Verildi

Mülk sahibi, taşınmazın boşaltılmaması üzerine başlattığı icra takibine itiraz sonrası tahliye davası açtı. Yerel mahkeme, tahliye taahhütnamesindeki imzanın kiracı kurumun yetkilisine ait olduğunu tespit ederek tahliye kararı verdi.

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi Kararı Onayladı

Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 15. Hukuk Dairesi, tahliye taahhütnamesindeki imzanın, kiraya veren tarafından nasıl doldurulacağına ilişkin bir kabulün bulunduğunu belirterek yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu.

Yargıtay Kararı Onayladı

Kiracı, tahliye taahhütnamesindeki tarihin kiraya veren tarafından doldurulduğunu savunarak temyiz başvurusunda bulundu. Ancak Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını hukuka uygun buldu ve tahliye kararını onayladı.

Dairenin Kararında Kiracıya Uyarı

Dairenin kararında, Türk Borçlar Kanunu gereği, kiracının tahliye taahhütnamesine uymaması durumunda kiraya verenin icra veya dava yoluna başvurabileceği belirtildi. Kararda ayrıca, tahliye taahhütnamesinde atılan imzanın belge olarak kabul edildiği ifade edildi.

Davada verilen kararlarının isabetsizlik bulunmadığı ve tahliye kararının oy birliğiyle onandığı belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir