Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD’de Yükselen Kiralar ve Barınma Sorunları

ABD’de Yükselen Kiralar ve Barınma Sorunları

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

New York City’de Konut Krizi

ABD genelinde olduğu gibi New York City, barınma sorununun en yoğun yaşandığı yerlerden biri haline geldi. Geçen yıl New York City’de kiralık dairelerin sadece yüzde 5’i, ortalama maaş alan bir çalışan için karşılanabilir durumdaydı.

Kiraların Yükselişi ve Gelirlerin Geride Kalışı

Emlak şirketi Zillow Group tarafından hazırlanan rapora göre, New Yorklular geçen yıl ortalama 89 bin doların biraz altında gelir elde etti. Bu rakam, çalışanların konut için aylık 2 bin 216 dolara kadar ödeme yapabilecekleri anlamına geliyor. Ancak, ön maliyetler de hesaba katıldığında, ortalama bir çalışanın piyasadaki kiraların yalnızca yüzde 4,4’ünü karşılayabildiği belirlendi.

Kentteki Konut Krizinin Derinleşmesi

Geçen yıl ortalama kiralar yüzde 8,6 artarken, ortalama ücretler sadece yüzde 1,2 arttı. Kentteki konut açığı giderek artarken, konut krizi özellikle sağlık hizmetleri, gıda hazırlama ve ulaştırma sektörlerinde çalışanları etkiliyor.

Rapora göre, 70 bin dolardan az kazanan bu sektörlerdeki çalışanlar, New York’taki dairelerin yalnızca yüzde 1’ini karşılayabiliyor. Teknoloji sektöründe çalışanların bile piyasadaki kiralık dairelerin yüzde 35’ini karşılayabildiği gözlendi.

Raporda, kiraya daha fazla harcama yapmanın kiracıların bütçelerinde delik açtığı ve ev peşinatı gibi uzun vadeli hedefler için tasarruf yapmayı zorlaştırdığı vurgulandı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir