Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Dünya
  4. »
  5. BM, Refah’ta On Binlerce İnsanın Zorla Yerinden Edildiğini Açıkladı

BM, Refah’ta On Binlerce İnsanın Zorla Yerinden Edildiğini Açıkladı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi ve Sözcüsünden Açıklamalar

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), 7 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in verdiği tahliye emrinin Refah’tan on binlerce insanın zorla yerinden edilmesine neden olduğunu belirtti.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, insanların güvenliğe ulaşmak için yerlerinden ayrılmak zorunda kaldığını vurgulayarak durumun karmaşık olduğunu ifade etti.

BM Sözcü Yardımcısından Güncel Veriler

BM Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, bugün düzenlenen basın toplantısında, Refah’ta 80 bin kişinin zorla yerinden edildiğini bildirdi. Haq, bu rakamın birkaç saat içinde 100 bine ulaşabileceğini belirterek bölgedeki gerginliğin devam ettiğini ve saldırıların sürdüğünü aktardı.

Zorla Yerinden Edilme ve Savaş Suçu

Haq, “Zorla yerinden edilme ne zaman savaş suçu sayılır?” sorusuna, savaş suçlarının ilgili yasal kurumlarca tanımlanabileceğini ve kendisinin bu tanımlamayı yapamayacağını belirtti. Zorla yerinden edilmenin insanların gönülsüz olarak yerlerinden edilmesi ve zorla hareket ettirilmeleri anlamına geldiğini vurguladı.

BM’ye göre zorla yerinden edilme durumunda savaş suçunun varlığına ilişkin soruya ise Haq, mahkemelerin karar vereceğini ifade ederek, yaşanan olayların BM tarafından nasıl tanımlandığının dikkate alınması gerektiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir