Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bilim İnsanları Ultra İşlenmiş Gıdaların Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkilerini İnceledi

Bilim İnsanları Ultra İşlenmiş Gıdaların Kalp Sağlığı Üzerindeki Etkilerini İnceledi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Ultra İşlenmiş Vegan Ürünlerinin Kalp Krizi ve Felç Riskini Artırdığı Ortaya Çıktı

Birleşik Krallık Biobank araştırması, ultra işlenmiş vegan ürünlerinin tercih edilmesinin kalp krizi ve felç geçirme riskini yüzde 15 daha yüksek hale getirdiğini ortaya koydu..

Bitki Bazlı UPF’lerde Dahi Tehlike Sürüyor

Lancet Regional Health – Europe’da yayınlanan araştırmaya göre, yağ, tuz ve şekerle dolu aşırı işlenmiş gıdaların kalp krizi ve felç riskini artırma potansiyeli sadece hayvan bazlı ürünlerde değil, bitki bazlı UPF’lerde de mevcut. Yüksek tüketim, kalp ölümünde yüzde 15’lik bir artışla bağlantılı.

İngiltere’den 118 Binden Fazla Katılımcıyla Yapılan Araştırma

Imperial College London uzmanlarının da katkı sağladığı araştırmada, 40 ile 69 yaş aralığındaki 118 binden fazla İngiliz’in beslenme alışkanlıkları incelendi.

Bitki ve Hayvan Bazlı Ürünlerin Etkisi Ayrı Ayrı Değerlendirildi

Araştırmacılar, gıdaları bitki bazlı ve hayvan bazlı ürünler olmak üzere ikiye ayırdı. Daha sonra her iki grup da ultra işlenmiş (UPF) ve işlenmemiş olarak ikiye ayrıldı.

Bitki Bazlı UPF’lerin Riskleri

Çok fazla bitki bazlı ultra işlenmiş gıda tüketen kişilerde, kalp damarlarının tıkanması gibi rahatsızlıklara yakalanma riski yüzde 7 daha fazla. Ayrıca, bu gruptakilerin, daha az diyet yapan vejetaryenlere kıyasla ölüm riski yüzde 15 daha yüksek.

Sağlıklı Gıdaların Önemi

İşlenmemiş vejetaryen gıdaların alımının artırılmasıyla kalp hastalığına yakalanma riskinin yüzde 8 azaldığı belirlendi. Imperial College London Halk Sağlığı Okulu’ndan Dr. Eszter Vamos, meyve, sebze, tam tahılların sağlık açısından önemine vurgu yaparak, ultra işlenmiş bitki bazlı gıdaların sağlık açısından risk içerdiğini belirtti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir