Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Başsavcılık’tan arazi satışı uyarısı: SMS ile dolandırıcılık yapılıyor

Başsavcılık’tan arazi satışı uyarısı: SMS ile dolandırıcılık yapılıyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait arazileri üçüncü kişilere “Kamuda üst düzey tanıdıklarım var” diyerek satmak isteyen 14 ildeki 74 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.  Konuya ilişkin açıklama yapan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yurttaşların “MİLE.GN.MD.” yazılı SMS’lere yönelik dikkatli olması çağrısında bulundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait arazileri “kamuda üst düzey tanıdıklarım var” diyerek, üçüncü kişilere satarak dolandırmaya çalışan 14 ildeki 74 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Dolandırıcılara, memurların da yardım ettiğini aktaran savcılık, yurttaşların “MİLE.GN.MD.” yazılı SMS’lerle kandırılmamaları için dikkatli olmaları uyarısını yaptı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan açıklamaya göre 14 ildeki 74 kişinin Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne ait arazileri üçüncü kişilere “Kamuda üst düzey tanıdıklarım var” diyerek satış vaadinde bulunduğunu açıkladı. Bu kişilere Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde çalışan memurlar ve polis memurlarının da yardım ettiği tespitini aktaran savcılık, dolandırıcılığa karışan kişilerin gözaltına alınması için talimat verildiğini bildirdi.

ANKA’nın aktardığına göre, Başsavcılık açıklaması şöyle:

“Nitelikli dolandırıcılık suçunu işleyen ve aralarında tapu memuru, avukat, milli emlak memuru, polis memuru olan ve örgüte yardım eden üyeler aracılığıyla her türlü kurum kayıtlarına rahatça ulaşabildikleri, müştekilerin inandırılması için resmi kurumlara götürülerek şüpheliler ile birlikte dilekçe verdikleri, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nün SMS uygulaması olmadığı halde internet üzerinde kullandıkları programlar aracılığıyla başlık kısmında ‘MİLE.GN.MD.’ İbaresi yer alan müşteki ismi ile beraber tarih ve numaralı başvurulu kaydını içeren mesaj gönderilerek müştekilerin yapılan işleme inandırıldığı, müştekilerin güvenini kazanmak amacıyla bir kısım ödemelerin Ankara Defterdarlığı Saymanlığına yatırılmasının sağlandığı, ayrıca kendi kurdukları gayrimenkul şirketleri aracılığıyla müştekileri kamu kurumuna para yatırdıklarına inandırarak yüklü miktarda para temin ettikleri, bu yolla nitelikli dolandırıcılık suçunu işlediği anlaşılan toplam 74 şüpheliye yönelik Ankara Merkezli 14 ilde 20 Nisan 2021 tarihinden itibaren eş zamanlı gözaltına alınmalarına karar verilmiştir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir