Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Araştırma: AKP’li ve MHP’li seçmenlerin yüzde 40’ı ‘ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ diyor

Araştırma: AKP’li ve MHP’li seçmenlerin yüzde 40’ı ‘ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ diyor

admin admin - - 4 dk okuma süresi
0

MetroPOLL Araştırma’nın anketinde katılımcılara “Merkez Bankası Başkanı’nın 4 ayda görevden alınması ekonomi yönetimine yönelik güveninizi nasıl etkiledi?” sorusu yöneltildi. AKP’li seçmenlerin yüzde 39,8’i, MHP’li seçmenlerin ise yüzde 40,3’ü ‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ yanıtını verdi. Muhalefet seçmenlerinin büyük çoğunluğu da ekonomi yönetimine güveninin azaldığını belirtti.

HABER MERKEZİ

MetroPOLL’ün araştırması, AKP’li ve MHP’li seçmenlerin, Merkez Bankası’ndaki görev değişimin ardından ekonomi yönetimine güveninin azaldığını ortaya koydu.

MetroPOLL Araştırma, “Türkiye’nin Nabzı Mart 2021” başlıklı anketinde katılımcılara “Merkez Bankası Başkanı’nın 4 ayda görevden alınması ekonomi yönetimine yönelik güveninizi nasıl etkiledi?” sorusu yöneltildi.

‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ diyenlerin oranı yüzde 59,1 olurken, ‘Güvenim arttı’ diyenlerin oranı yüzde 18,3’te kaldı.

‘Fikrim yok/Cevap yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 22,6 oldu.

Ankette partili seçmenlerin yanıtlarına da yer verildi.

Buna göre AKP’li seçmenlerin yüzde 39,8’i ‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ derken, yüzde 29,8’i ‘Güvenim arttı’ cevabını verdi. ‘Fikrim yok/Cevap yok’ diyenlerin oranı yüzde 30,4 oldu.

MHP’li seçmenlerin de Merkez Bankası’ndaki görev değişiminin ardından ekonomi yönetimine güveni azaldı. Araştırmaya göre, MHP’lilerin yüzde 40,3’ü ‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ dedi. Yüzde 41,8 ‘Güvenim arttı’ derken, ‘Fikrim Yok/Cevabım yok’ diyenlerin oranı yüzde 17,9 oldu.

MUHALEFETİN EKONOMİ YÖNETİMİNE GÜVENİ AZALDI

CHP’li seçmenlerin ise yüzde 84,9’u ‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ yanıtını verirken, ‘Güvenim arttı’ diyenler sadece yüzde 5,2’de kaldı. ‘Fikrim yok/Cevap yok’ diyenlerin oranı ise yüzde 10 oldu.

İYİ Partili seçmenlerin büyük çoğunluğu da ekonomi yönetimine güven duymadığını belirtti. ‘Güvenim azaldı’ diyenlerin oranı yüzde 83,9 olurken, ‘Güvenim arttı’ diyenler ise sadece yüzde 1,7 oldu. Yüzde 14,4 ise ‘Fikrim yok/Cevap yok’ yanıtını verdi.

HDP’li seçmenlerin yüzde 86,8’i ‘Güvenim azaldı’, yüzde 4,4’ü ‘Güvenim arttı’, yüzde 8,8’i de ‘Fikrim yok/Cevap yok’ cevabını verdi.

Saadet Partilerin büyük çoğunluğu da ekonomi yönetimine güveninin azaldığını söyledi. Araştırmaya göre, Saadet Parti seçmenlerinin yüzde 87,5’i ‘Güvenim azaldı’, yüzde 12,5’i ‘Güvenim arttı’ dedi.

Diğer partilerde ise ‘Ekonomi yönetimine güvenim azaldı’ diyenlerin oranı yüzde 60 oldu. ‘Güvenim arttı’ diyenlerin oranı yüzde 10 olurken, yüzde 30 oranında ‘Fikrim yok/cevabım yok’ yanıtı verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir