Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Amazon hakkında çalışanlar tarafından ortaya atılan iddiaların sonu gelmiyor

Amazon hakkında çalışanlar tarafından ortaya atılan iddiaların sonu gelmiyor

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

DCH1 aynı zamanda Amazonians United’ın da evi. Motherboard’a göre şirketin çalışanlarına iki seçenek sunuluyor: ya diğer tesislerde 10 saatlik “megacycle” vardiyaları ya da yeni bir iş arayışı.

Megacycle vardiyaları, Amazon’un teslimat istasyonlarında nispeten yeni bir gelişme. Şirketin depo çalışanları, genellikle sabahın erken saatlerinde başlayan ve öğle yemeğinde biten vardiyalarında 10 saat boyunca çalışıyor. Amazon’un yeni modele geçerken, daha önce çalışanlarına bir seçenek olarak sunduğu daha kısa vardiyaları aşamalı olarak durdurduğu da bildirildi. Artık 10 saat çalışmak zorunlu. Ancak şirket bu iddiaları yalanlıyor.

Amazon’un bir sözcüsü Jen Crowcroft Engadget’e Amazon sitelerinde çok çeşitli iş fırsatları sunuyoruz. Ve her bir çalışanla onları en iyi destekleyen seçenek üzerinde doğrudan anlaşıyoruz”dedi. “Çalışanlarımız operasyonlarımızın kalbi ve ruhudur. Birinci sınıf tesislerde harika, esnek kariyer fırsatları sunmaya devam etmekten mutluluk duyuyoruz.” Çalışanlar ise Amazon’un işgücü maliyetlerinden tasarruf etmek için megacycle modeline geçtiğini iddia ediyor. Daha uzun vardiyalar şirketin daha az işçi işe almasına olanak tanıyor. Bu da şirketin tasarruf etmesine yarıyor.

DCH1 Amazonians United sesini yükseltmeye başlıyor. Bu hafta grup, megacycle vardiyalı işçiler için bir imza kampanyası başlattı. Şirketten, bu çalışanlara saat başına fazladan 2 dolar ödemesini talep ediyorlar. Diğer yükümlülükler nedeniyle tüm vardiya çalışamayan işçilere konaklama imkânı sağlanması da talepleri arasında. Grup dilekçede “Amazon’un teslimat istasyonu vardiya programlarındaki değişiklik hayatlarımızı kaosa sürüklüyor” diyor. “Ailemize bakmakla bir iş sahibi olmak arasında karar vermemiz için bize iki hafta veriyorlar. Bu, hayatlarımız üzerinde kabul edilemez bir kurumsal kontrol seviyesidir.”

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir