Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi: Bazı Alman Şirketler Türkiye’ye Yatırım Yapmaktan Çekiniyor

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi: Bazı Alman Şirketler Türkiye’ye Yatırım Yapmaktan Çekiniyor

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, bazı Alman şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmaktan çekindiğini söyledi.

Türkiye’de bulunan Alman şirketlerin buradaki operasyonlarından çok memnun olduklarını bildiklerini belirten Schulz, “Çok olumlu deneyimler edindiklerini biliyoruz. Fakat yeni yatırımcıları çekmek ayrı bir konu. Bazı şirketlerin Türkiye’de yatırım yapmaktan çekindiklerini de biliyoruz” dedi.

Büyükelçi, yatırım koşullarının cazip olması gerektiğini vurgulayarak, “Bu koşulların arasında yasal güvenceler, planlama güvenliği yani uzun vadeli plan yapabilmeleri ve finansman konusunda kolaylıklar olmalı. Bunlar bekledikleri olumlu çerçeve koşulları.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya-Türkiye İlişkileri ve Enerji Sektörü

Schulz, Türkiye-Almanya ikili ilişkilerinde enerji sektörünün önemli bir yeri olduğunu belirterek, “Yenilenebilir enerji işbirliğinde olumlu gelişmeler var. Özellikle hidrojen gerçekten geleceğe yönelik stratejik bir öneme sahip. Türkiye ile Almanya hidrojenin geliştirilmesi noktasında uygun iki partner.” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin geçmiş yılları rekorlarla kapattığını ve rekor beklentilerinin devam ettiğini, Türk-Alman ticari ilişkilerinin çok çeşitli alanlarda ve oldukça kapsamlı olduğuna işaret eden Schulz, Almanya’nın Türkiye’nin ihracat yaptığı en büyük ve en önemli ülkelerden biri olduğunu aktardı.

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji ve Hidrojen Üretimi Potansiyeli

Schulz, Türkiye’nin yenilenebilir enerji ve yeşil enerji dönüşümü konularında önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti. Türkiye’nin Avrupa’ya yakın olması ve coğrafi konumuyla güvenilir bir pazar olduğunu vurgulayan Schulz, şirketlerin Türkiye’ye yönelik yatırım arayışında olduğunu söyledi.

Hidrojenin gelecekte stratejik bir öneme sahip olduğunu belirten Schulz, Türkiye ile Almanya’nın hidrojenin geliştirilmesi konusunda uygun iki partner olduğunu ifade etti. İki ülkenin hidrojenle ilgili bir mutabakat zaptı imzaladığını ve ortak yatırımların da gerçekleştirildiğini aktardı.

Schulz, Türkiye’nin yeşil hidrojen üretimi konusunda uygun koşullara sahip olduğunu düşündüklerini sözlerine ekledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir