Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Alkol, Yüksek İrtifada Uyku ve Kabin Basıncı: Tehlikeli Bir Karışım

Alkol, Yüksek İrtifada Uyku ve Kabin Basıncı: Tehlikeli Bir Karışım

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Alkol, Oksijen ve Kalp Atış Hızı

Yapılan araştırmalar, alkolün oksijeni azalttığını ve yolcuların kalp atış hızını artırdığını gösteriyor. Bu durum, kabin basıncı, alkol ve uyku kombinasyonunun kişi için ölümcül olabileceği anlamına geliyor.

Uyarılar ve Öneriler

Bilim insanları, özellikle yaşlı ve tıbbi sorunları olan kişilerde alkol tüketiminin bu etkilerini artırabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Uzun mesafeli uçuşlarda uçaklarda alkole erişimi sınırlamanın düşünülmesi gerektiği belirtiliyor.

Araştırmanın Sonuçları

Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nden Dr. Eva-Maria Elmenhorst, özellikle tıbbi sorunları olan kişilerin uçaklarda içki içmekten kaçınmalarını tavsiye ediyor. Yapılan araştırmalarda genç ve sağlıklı bireylerde bile alkol tüketimi ile yüksek irtifada uyumanın kalp sistemi üzerinde önemli bir yük oluşturabileceği ortaya konulmuştur.

Genç ve Sağlıklı Bireylerde Etkileri

18 ile 40 yaş arasındaki 48 katılımcıyla yapılan araştırmada, alkol tüketimi ve yüksek irtifada uyumanın kalp atış hızını artırdığı ve kan oksijen seviyelerini düşürdüğü belirlenmiştir. Bu durum özellikle yaşlı ve sağlık sorunları olan kişilerde daha büyük risk oluşturabilir.

Özetle, alkol tüketimi, yüksek irtifada uyku ve kabin basıncının kombinasyonu kişilerin sağlığı üzerinde ciddi etkilere yol açabilir. Özellikle uçuş sırasında bu faktörlere dikkat edilmesi ve bilinçli tercihlerde bulunulması önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir