Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Termal Etiket Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

Termal Etiket Nedir ve Hangi Alanlarda Kullanılır?

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Barkod çeşitlerinden biri olan termal etiket nedir diye sorulduğunda, üzerinde koruyucu bir tabaka bulunmamasıdır. Kâğıt üzerine laminasyonu sonucu oluşur. Bu tür etiket basan makinelere termal etiket makinesi denildiği de olur. Termal etikette baskı için ribon kullanılmasına gerek yoktur. Termal etiket, diğer etiket yöntemlerine nazaran daha az maliyet ve daha çok kolaylık sağlar. Ancak hızlı kullanılması gereken bir üründür. Çünkü nem, ısı, ışık ve alkole karşı dayanıklı değildir.

Bu etmenlerden etkilendiğinde, etikette kararma meydana gelir. Bu sebeple nem oranı ve ısı seviyesi yüksek ortamlarda kullanılmaması gerekir. Kullanım süresi 4-6 ay arasıdır. Termal Etiketler, hızlı tüketim ürünlerinin etiketlenmesi için uygundur. Termal etiketin kullanım alanları arasında kargo, gıda, hastane, bakliyat, otomasyon gibi iş alanları örnek olarak verilebilir.

Termal Etiket Çeşitleri

Termal etiketler, doğrudan termal ve termal transfer olarak ikiye ayrılır. Doğrudan termalde baskıda termal uyumlu bir etiketi, yazıcı ısıtır ve etiketin üzerinde seçilmiş alanları siyaha dönüştürerek sembolleri oluşturur. Bu yöntemde şeride gerek olmaması, doğrudan termal etiketin en büyük faydalarından biridir.

Doğrudan termal etiket kısa ömürlü bir etiket çeşididir ve 200 derecenin üzerinde işlevlerini yitirirler. Kâğıt ve plastik ürünler için kullanıma uygundurlar. Termal Transfer baskı ise kâğıt ve plastiğin dışında polyester ürünler içinde uygundur. Ayrıca uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir