Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Kahramanmaraş Depremzedeleri Hala Sıkıntı İçinde

Kahramanmaraş Depremzedeleri Hala Sıkıntı İçinde

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Barınma ve Maddi Sorunlar Depremzedelerin Başlıca Sorunları

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen depremzedelerin sıkıntıları bitmiyor. En önemli sorunlar ise barınma ve maddi sorunlar.

Nilüfer Apartmanı’nın Yıkılmasıyla 90 Kişi Hayatını Kaybetti

Gaziantep Nurdağı’ndaki Nilüfer Apartmanı, 6 Şubat 2023 depremlerinde yıkıldı ve binada bulunan yaklaşık 90 kişi hayatını kaybetti.

Depremzedelerin İçinden Birisi: Ali Yiğit

Sağlık personeli Ali Yiğit, depremde annesini ve kardeşlerini Nilüfer Apartmanı’nda kaybetti. Ancak, depremzedelerin sıkıntıları hala devam ediyor.

“Bu Ev Nasıl Az Hasarlı?”

Ali Yiğit, 6 Şubat 2023’ten sonra ne konteyner yardımı ne de diğer yardımlardan faydalanabildiğini söyledi. Binasının az hasarlı gösterilmesi nedeniyle kira yardımı gibi desteklerden mahrum kaldığını belirtti.

Yıkılan evinin fotoğrafını gösteren Yiğit, “Tüm evraklar elimde. Bu ev nasıl az hasarlı olabilir?” diye sordu.

Muhatap Bulamayan Depremzede

Ali Yiğit’in ikametgahı yıkılan Nilüfer Apartmanı’nda gözükmüyor. Onun yerine, başka bir adreste sadece bir dükkan var. Yanlış kayıtlardan dolayı Yiğit, ne kira yardımı ne de diğer haklardan yararlanamıyor.

Muhatap Bulma Sorunu

“12 ay geçti depremin üzerinden, tam bir sene. Hala kira yardımı, konteyner yardımı hiçbir şeyden faydalanamadım” diyen Yiğit, muhatap bulamadığını belirtti. En yetkili kişiler bile onları başlarından savıyor.

Yiğit, “Biz burada ikamet ediyoruz ve yardımlardan yararlanmak istiyoruz dediğimizde ‘Sizin eviniz az hasarlı görünüyor’ diyerek bizi gönderdiler. O zaman evimizi alın dedik. Ancak herhangi bir geri dönüş olmadı. Artık umutlarımızı kaybettik. En yetkili kişiler bile bizi başından savıyor” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir