Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İstanbul salgının başkenti oldu

İstanbul salgının başkenti oldu

admin admin - - 3 dk okuma süresi
0

Kardelen ÖZDEMİR

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu (İTO) Covid-19 İzleme Grubu tarafından hazırlanan “Türkiye’nin Wuhan’ı İstanbul’da Pandeminin Bir Yılı” başlıklı rapor, dün düzenlenen basın toplantısında kamuoyuyla paylaşıldı.

İTO Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Küçükosmanoğlu, yönetilemeyen “normale dönüş” sürecinin vakaların artmasına neden olduğunu belirterek, “Geldiğimiz durum bir başarı hikâyesi değil, yanlış politikalar sonucu yaşam savaşı verdiğimizin fotoğrafı” dedi.

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip ise “Geçtiğimiz bir yıl büyük acılar ve zorluklarla geçti. İlk vaka da ilk ölüm de İstanbul’da görüldü. Pandemi de eşit değil” diye konuştu.

Raporda öne çıkan tespitlerden bazıları şöyle:

♦ İstanbul pandeminin bir yılı boyunca birden çok kez salgının başkenti oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlık kayıtları üzerinden günlük olarak açıkladığı ölüm sayılarına göre pandemi öncesi beş yılda yıllık ortalama 74 bin 30 ölüm meydana gelmişken 2020 yılında bu sayı 92 bin 583 ölüme çıktı.
Bir yıl süresince tespit edilebilen Covid-19’a bağlı 390 sağlıkçı ölümünün yüzde 31’i İstanbul’da meydana geldi.

♦ Hekimler ve sağlık çalışanları, pandemi bahanesiyle izin, istifa, emeklilik haklarının kısıtlanması, engellenmesi nedeniyle de mağduriyet yaşadı. Covid-19’un meslek hastalığı sayılması talebinin karşılanmaması ise çalışanların motivasyonunu düşüren bir diğer faktör oldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir