Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Sağlık
  4. »
  5. Bingöl’de Kalp Yırtığı Ameliyatıyla Ölümden Kurtarılan Hastanın Başarılı Hikayesi

Bingöl’de Kalp Yırtığı Ameliyatıyla Ölümden Kurtarılan Hastanın Başarılı Hikayesi

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Bingöl’de yaşayan ve KOAH hastası olan 65 yaşındaki Selim Tokay, kalp krizi geçirerek ölüm riskiyle karşı karşıya kaldı. Ancak, doktorların cesur müdahalesiyle hayata döndü.

Tokay, Bingöl Devlet Hastanesi’nde kalp krizi teşhisi konulduktan sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Burada kalp yırtığı tespit edilen Tokay, riskli bir durumda olduğu için Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Gökhan Ceyhun’a yönlendirildi.

Ceyhun, hastanın durumunun çok riskli olduğunu ve müdahale edilmediği takdirde ölümle sonuçlanabileceğini belirtti. Ancak hastanın ve yakınlarının riski kabul etmesi üzerine Ceyhun ve ekibi, kalp yırtığına benzer bir teknik uygulayarak Tokay’ı ameliyat etti.

Operasyon başarıyla sonuçlandı ve Tokay’ın hayata tutunmasını sağladı. Doktorlar, bu yöntemin literatüre geçmesi için çaba sarf ediyorlar.

Doç. Dr. Ceyhun, operasyonun başarısını Avrupa ve Amerika’da yapılan benzer vakaları inceleyerek elde ettiklerini belirtti. Hastanın laboratuvar sonuçları ve klinik tablosunun da normale döndüğünü aktaran Ceyhun, Tokay’ı taburcu etmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Bu başarılı vakayı uluslararası literatüre taşıyacaklarını belirten Ceyhun, bu ameliyatın tıp dünyasına büyük bir katkı sağlayacağını söyledi. Ceyhun, hastaların genellikle bu tür durumlarla baş başa kaldığını ve çoğunun vefat ettiğini belirtirken, bu tekniğin artık Türkiye’de de başarıyla uygulandığını vurguladı.

Hasta Selim Tokay da Doç. Dr. Ceyhun’a teşekkür ederek hayata bir kez daha döndükleri için mutlu olduğunu ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir