Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. ABD Hane Halkı Borcu Artıyor: Kredi Kartı Borçları Rekor Seviyede

ABD Hane Halkı Borcu Artıyor: Kredi Kartı Borçları Rekor Seviyede

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

ABD’de Hane Halkı Borcu Yükseliyor

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi’nin Hane Halkı Borcu ve Kredi Raporu’na göre, ABD’de hane halkı borcu geçen yılın son çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 1,2 artarak 17,5 trilyon dolara ulaştı. Ülkede hane halkı borcunda en yüksek payı konut kredileri almaya devam ederken, Amerikalıların en çok borçlandığı diğer kalemlerden biri olan kredi kartı borçlarındaki artış dikkati çekti.

Kredi Kartı Borçları Rekor Seviyede

Amerikalıların kredi kartı borcu, geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla 50 milyar dolar (yaklaşık yüzde 5) artarken, yıllık bazda ise 143 milyar dolarlık (yaklaşık yüzde 15) artış kaydetti. Ülkede hane halkının kredi kartı borcu, geçen yılın son çeyreğinde 1 trilyon 129 milyar dolarla rekor seviyeye ulaştı.

Temerrüt Oranları Artıyor

Söz konusu dönemde kredi kartı temerrüt oranlarında da artış görüldü. New York Fed Ekonomik Araştırma Danışmanı Wilbert van der Klaauw, verilere ilişkin değerlendirmesinde, kredi kartı ve taşıt kredilerinde temerrüt oranının hala COVID-19 salgını öncesi seviyelerin üzerinde arttığını, bunun özellikle genç ve düşük gelirli haneler arasında artan finansal strese işaret ettiğini belirtti.

Kredi Kartı Borcu Artışı Sürdürülebilir mi?

Bankrate Kıdemli Endüstri Analisti Ted Rossman, kredi kartı borcunun 2021’in başından bu yana yüzde 46’nın üzerinde arttığını belirterek, “Son birkaç yılda kredi kartı bakiyelerini yukarı çeken en büyük faktörlerin yüksek enflasyon ve yüksek faiz oranları olduğuna inanıyorum.” dedi. Rossman, kredi kartı sahiplerinin her ay tam ödeme yapıp yapmamalarının önemli olduğuna işaret ederek, borçlarını tam ödeyen kart sahiplerinin yaklaşık yarısı için faiz oranlarının pek önemli olmadığını ancak diğer yarısının kolaylıkla pahalı bir borç döngüsü tuzağına düşebileceğini aktardı.

Kredi Kartı Borçlarının Geleceği

LendingTree Kredi Başanalisti Matt Schulz, ABD’de kredi kartı sahipleri için zorlu bir yıl olduğunu belirterek, kredi kartı borcunun ekonomi üzerinde ciddi bir etkisi olabileceğini söyledi. Schulz, gelecek birkaç ayın zorlu olabileceğini belirtirken, uzun vadede enflasyonun düşmesi ve faiz oranlarının düşmeye başlamasıyla kredi kartı borçlarının azalabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir