Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Eğitim
  4. »
  5. YÖK Başkanı Özvar: Türkiye’den en az bir üniversiteyi dünyada ilk 100’e sokmak hedefimiz

YÖK Başkanı Özvar: Türkiye’den en az bir üniversiteyi dünyada ilk 100’e sokmak hedefimiz

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 3 dk okuma süresi
0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, Bingöl Üniversitesi’nde düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmada, YÖK’ün hedeflerinden birinin Türkiye’den en az bir üniversiteyi dünya sıralamasında ilk 100’e sokmak olduğunu belirtti. Özvar, üniversitelerin çeşitliliğini artırmaya ve bölgesel gelişmeyi desteklemeye önem verdiklerini vurguladı.

YÖK’ün Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı’nın 25 üniversiteyle yürütüldüğünü dile getiren Özvar, üniversitelerin benzer misyonlara sahip olmasının gelişmeyi engellediğini ifade etti. Bu kapsamda, Bingöl Üniversitesi’nin arı ve arı ürünleri konusunda ihtisaslaştığını ve Türkiye’deki adres haline gelmeyi hedeflediğini söyledi.

Özvar, Bingöl Üniversitesi’nin arı ürünleri konusunda oluşturduğu dijital platformun ülke genelindeki ilgili kişilere büyük katkılar sağlayacağını belirtti. Ayrıca, diğer üniversitelerden de benzer çalışmalar yapmalarını beklediklerini dile getirdi.

YÖK Başkanı, Türkiye’den 3 üniversitenin dünya sıralamasına girdiğini ve önümüzdeki 10 yıl içinde en az 10 üniversiteyi dünya sıralamasında en iyi 500 arasına, en az bir üniversiteyi ise en iyi 100 arasına sokma hedeflerinin önemli olduğunu vurguladı. Özvar, üniversitelerin akademik üretkenlik ve kalite konusunda standartları yükseltmelerinin bu hedeflere ulaşmada önemli olduğunu söyledi.

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak ise üniversitede arı ve arı ürünleriyle ilgili çalışmalara başlandığını ve bu alanda yüksek lisans ve doktora programlarının açıldığını belirtti. Ayrıca, bir arı ve arı ürünleri platformu oluşturulduğunu ve bu platforma üniversitenin internet sitesinden erişilebileceğini aktardı.

Etkinlikte, Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı da düzenlendi. YÖK Başkanı Özvar, fuarı ziyaret ederek stantları gezdi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Fuar kapsamında birçok etkinlik düzenlenecek ve arı yetiştiriciliği üzerine yuvarlak masa toplantıları gerçekleştirilecek. Şura sonuç bildirgesi ise önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir