Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Putin baraj saldırısını ‘barbarca’ olarak nitelendirdi. Dünya onun yönettiğini söylüyor. – SİYASET

Putin baraj saldırısını ‘barbarca’ olarak nitelendirdi. Dünya onun yönettiğini söylüyor. – SİYASET

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın güneyinde Rus kontrolündeki stratejik bir barajın yıkılmasından bu yana yaptığı ilk açıklamalarda, büyük hasardan Ukrayna’yı sorumlu tuttu ve sorumluların eylemlerini “barbarca” olarak nitelendirdi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, Türk lider Recep Tayyip Erdoğan’a Çarşamba günü yaptığı bir telefon görüşmesinde barajı yerle bir eden patlamanın “büyük çaplı bir çevresel ve insani felakete yol açan barbarca bir eylem” olduğunu söyledi.

Tek bir sorun var: Batı, Putin’in sorumlu olduğunu söylüyor.

Hem Rusya hem de Ukrayna, barajı yok eden ve binlerce insanı tahliye etmeye zorlayan iddia edilen patlamadan birbirlerini sorumlu tuttu; bu, büyük ölçüde Ukrayna’nın kolaylaştırdığı bir kurtarma çabasıydı.

AB ve Ukraynalı liderler Salı günü yaptığı açıklamada, Herson bölgesinde büyük sellere yol açan Ukrayna’nın Nova Kakhovka barajına verilen zararın potansiyel bir savaş suçu olabileceğini söyledi.

Kremlin’in okumasına göre Putin, Türk liderle yaptığı görüşmede kararlıydı ve “Kiev yetkilileri, Batılı küratörlerinin önerisiyle, düşmanlıkların tırmanması, savaş suçları işlemesi ve açıkça Rus topraklarında terör yöntemleri kullanın ve sabotaj düzenleyin.”

Çarşamba günü erken saatlerde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy de Erdoğan ile görüştü ve daha sonra barajdaki “Rus terör eylemini” kınadığını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir