Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Siyaset
  4. »
  5. Biden, Putin’in Irak’taki savaşı kaybettiğini söyledi – POLITICO

Biden, Putin’in Irak’taki savaşı kaybettiğini söyledi – POLITICO

admin admin - - 2 dk okuma süresi
0

ABD Başkanı Joe Biden Salı günü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Irak’taki savaşı kaybettiğini söyleyerek hata yaptı.

Putin, elbette, aslında ABD ve müttefiklerinin 2003’te işgal ettiği Orta Doğu ülkesi değil, Ukrayna’da tam ölçekli bir işgal yürütüyor.

Gazetecilerin Putin’le ilgili sorularını yanıtlayan Biden, “Söylemesi zor ama Irak’taki savaşı açıkça kaybediyor” dedi.

Biden, “Evindeki savaşı kaybediyor ve dünya çapında biraz parya haline geldi” diye ekledi. “Ve bu sadece NATO değil. Sadece Avrupa Birliği değil. Japonya. Biliyorsunuz, 40 ülke”, Putin’e karşı muhalefete atıfta bulunuyor.

Biden’ın yorumları, Putin’in Wagner Grubu başkanı Yevgeny Prigozhin’in Rus askeri teşkilatına karşı durdurulmuş bir isyana öncülük ettiğini görmesinden bir haftadan kısa bir süre sonra geldi. Vazgeçmeden önce bir tank sütunuyla Moskova’ya yaklaştı ve Beyaz Rusya’ya sürüldü.

Biden’ın uzun bir gaf ve yanlış konuşma geçmişi var. Son aylarda, ünlü Yeni Zelanda All Blacks ragbi takımından Black and Tans olarak bahsetti ve spor şampiyonlarını kötü şöhretli bir İngiliz askeri birimiyle karıştırdı. İngiltere başbakanına Sayın Başkan diye hitap eden Rishi Sunak’ın iş unvanını karıştırdı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir