Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye ve Macaristan Arasında Nükleer Enerji ve Doğal Gaz İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Türkiye ve Macaristan Arasında Nükleer Enerji ve Doğal Gaz İşbirliği Anlaşmaları İmzalandı

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 2 dk okuma süresi
0

Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 6’ncı Toplantısı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde düzenlenen Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi 6’ncı toplantısında, Türk Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de yer aldı. Toplantıda, Türkiye ve Macaristan arasında nükleer enerji ve doğal gaz alanlarında işbirliğini artırmaya yönelik anlaşmalar imzalandı.

Nükleer Enerji İşbirliği Anlaşması

Bakan Dönmez, toplantı sonrasında Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ve Macar Enerji Bakanı Csaba Lantos ile bir araya geldi. Bu görüşmelerin ardından liderlerin huzurunda “Nükleer Enerji Alanında İşbirliği Üzerine Mutabakat Zaptı” imzalandı. Bu anlaşma ile Türkiye ve Macaristan arasındaki işbirliği daha kurumsal bir nitelik kazanacak, nükleer enerji konusundaki bilgi ve deneyim paylaşımı artacak. Ayrıca, güvenlik ve sürdürülebilirlik konularında da işbirliği yapılacak.

Doğal Gaz İşbirliği Anlaşması

Bakan Dönmez ayrıca, ziyaret sırasında Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ile Macaristan devlet şirketi MVM arasında doğal gaz alanında işbirliğinin artırılmasına yönelik bir mutabakat zaptı imzalandığını duyurdu. Bu anlaşma kapsamında, doğal gaz ticareti, yer altı doğal gaz depoları, LNG terminalleri ve doğal gaz boru hatlarında hidrojen kullanımı gibi konularda işbirliği yapılacak. Türkiye’nin enerji alanındaki stratejik hedefleri doğrultusunda imzalanan bu anlaşma ile Türkiye’den Macaristan’a doğal gaz sevkiyatının 2024 yılından itibaren başlaması planlanıyor. Aynı zamanda, Türkiye’nin LNG altyapısı ve iki ülke doğal gaz depolama tesislerinin ortak menfaatler çerçevesinde kullanılması da öngörülüyor.

Bakan Dönmez, imzalanan anlaşmaların her iki ülke için de önemli olduğunu belirterek, işbirliğinin her iki ülkenin enerji sektörüne katkı sağlayacağını vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir