Borsakredi

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Otomotiv Sektöründe Güvenlik Yönetmeliğinde Değişiklik

Türkiye Otomotiv Sektöründe Güvenlik Yönetmeliğinde Değişiklik

Borsa Kredi Borsa Kredi - - 1 dk okuma süresi
0

Yönetmelikte Önemli Değişiklikler Yayımlandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından hazırlanan “Motorlu Araçlar ve Römorkları ile Bunlar İçin Tasarlanan Aksam, Sistem ve Ayrı Teknik Ünitelerin Genel Güvenliği ve Korunmasız Karayolu Kullanıcılarının ve Yolcuların Korunması ile İlgili Tip Onayı Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yüksek Güvenlik Standartları Hedefleniyor

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, uluslararası otomotiv mevzuatı göz önünde bulundurularak hayata geçirilen değişikliklerin amacının, otomotiv sanayisinin uluslararası pazarla entegrasyonunu sağlamak, araçların yüksek güvenlik seviyesine sahip olmasını ve kara yollarındaki can ve mal güvenliğini artırmak olduğu belirtildi.

Sektörün Sürdürülebilirliği Destekleniyor

Değişiklikle, kazaları azaltmayı hedefleyen gelişmiş güvenlik sistemlerinin zorunlu hale getirilmesinin yanı sıra ulusal tip onayıyla Türkiye’de üretim yapan firmalar için uygulama geçiş tarihi 31 Ağustos 2024 olarak belirlendi. İthal edilecek araçlar için ise Gümrük Birliği çerçevesinde zorunlu uygulama ve seri sonu başlangıç tarihi 7 Temmuz 2024 olarak uygulanmaya devam edecek.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir